Zkušenosti s paní na úklid

Proč uvažovat o paní na úklid?

Alespoň průměrně uklizený dům je v dnešní době velmi důležitým kritériem, pokud chceme sociálně žít, přijímat v našem domě hosty bez ostychu nebo se jen cítit příjemně.

Zároveň si však přiznejme, že pravidelnou starost o domácnost oddalujeme kvůli každodenním povinnostem, jako je například zaměstnání, a poté je velmi těžké najít si čas na zábavu.

Existuje ovšem možnost, jak využít volné chvilky smysluplně a úklid přenechat někomu, kdo se s ním profesionálně živí.


Kde hledat?

V současné době se totiž na trhu objevují nabídky typu „paní na úklid“.

Název může být často zavádějící, a proto si ujasněme, o jakou službu se jedná. Mnohdy jde o maminky na mateřské dovolené, studenty nebo důchodce, kteří si touto cestou přivydělávají, protože nechtějí časově náročné zaměstnání a zároveň nepožadují příliš vysokou finanční odměnu.

Dále se pod touto nabídkou objevují firmy, jež se specializují na úklid domácností, a pro tento účel najímají zaměstnance.

Přestože je v nabídce nepřeberné množství možností, při stanovení jasných kritérii, si najdete právě svou paní na úklid.

Jak najít paní na úklid domu či bytu?
Jak najít paní na úklid domu či bytu?

Jak jsme začali my?

Jsme tříčlenná rodina žijící na okraji Prahy. Náš rodinný dům sice nedisponuje přílišnými rozměry, avšak každý z nás má v týdnu natolik nabitý program, že jen stěží možné udržet prostory přijatelně čisté.

V naší rodině jsme také všichni alergici, tudíž pyl na parapetech, prach nebo další nečistoty nám mohou pěkně zavařit.

Přišel tedy čas vyhlásit rodinnou poradu a vybrat vhodného kandidáta pro úklid našeho společného domova.

První nepříjemná zkušenost

Jak už bylo řečeno, trh přetékal nabídkami, jak je tomu stále a pro nás bylo velmi obtížné vybrat.

Vsadili jsme tedy na možnost úklidové firmy, která sama vybere jednotlivce na úklid a obstará vše potřebné. Všechny dokumenty zajistila společnost a paní byla ve správný čas a den připravená u našeho domu.

Po čase se však ukázalo, že firma si za své služby účtuje vysokou částku a paní za úklid dostávala jen životní minimum. Úklid potom nebyl dokonale provedený a odvedená práce neodpovídala ceně.

Přešli jsme proto k možnosti číslo dvě.

Druhá šance

Na internet jsme rozmístili nabídku s nápisem „paní na úklid“ a do kritérií jsme vložili dodatek, že jsou vhodní studenti, senioři a matky na mateřské dovolené.

Nebylo nutné příliš dlouho čekat a ozvala se spousta kandidátů. Přikládali své životopisy, ze kterých bylo možné jasně určit, kdo má jaké zkušenosti a vztah k úklidu.

Mimo jiné jsme v inzerátu zmínili rovnou také pracovní dobu. Tu jsme pojali velmi volně. V nabídce stálo pouze každé úterý od 8:00 a každý pátek od 10:00. Konečný čas se neudávali záměrně, protože nám bylo jasné, že každý potřebuje na úklid jiný prostor.

Smlouvání o ceně by pro nás nebylo příjemné, a proto inzerát sliboval 120 Kč na hodinu každý měsíc v hotovosti. Pohybujeme se v okolí Prahy, kde jsou platy vyšší než na jiných místech ČR, a proto jsme nemohli a ani nechtěli jít s cenou níž.

Posledním odstavec naší nabídky se věnoval popisu prostor, které bude třeba uklidit. Jednalo se o chodbu, obývací pokoj,kuchyň, koupelnu a dvě ložnice. Důrazně označen byl nárok na nekuřáckou osobu s čistým trestním rejstříkem.

Výběr z mnoha nabídek

Po zvolení přijatelných kandidátů jsme postupně všechny pozvali k nám domů na krátký pohovor, abychom si je ověřili osobně.

Ukázalo se, že někteří příchozí hledají jen rychlý a krátký výdělek, a proto jsme nemrhali ani jejich, ani naším časem.

Nejsympatičtěji zapůsobila starší paní Jiřina, která byla již v důchodu, avšak hledala rozptýlení, při kterém by si i něco vydělala.

S časem na tom tedy byla perfektně,  a jak jsme se časem přesvědčili, stejně tak s uklízecími schopnostmi.

Rozvrh úklidu

Abychom předešli zbytečným komplikacím, byl vytištěn jasný a stručný rozvrh, který určoval jakým  úkonům se věnovat, a jak často je provádět.

V denním úklidu bylo zahrnuto vysávání, stlaní postelí, vytírání, vyvětrání, utírání prachu a mytí nádobí. Občasně bylo stanoveno praní, žehlení, úklid lednice, mytí vany a umyvadla a úplně svátečně mytí oken.

Počáteční nedůvěra zmizela mrknutím oka

Nejprve jsme zvědavým pohledem přihlíželi všemu, co paní prováděla, ale po čase si získala naši důvěru a nebylo třeba seniorku podezřívat z krádeže nebo rozbíjení věcí. K našemu majetku se chovala ohleduplně a práci se věnovala tak dlouho, jak bylo třeba. Nikdy jsme nemohli říci, že jsme nespokojeni.

Nyní už fungujeme jako perfektní partneři. Ráno se věnujeme pouze všem povinnostem a nic dopředu nepřipravujeme.

Paní Jiřina si běžně otevírá svým svěřeným klíčem, věnuje se úklidu přibližně 4 hodiny, zatímco my jsme v práci a  ve škole a odpoledne najdeme zase dům zamčený a uvnitř perfektně uklizený.

Jak jsme časem zjistili, výhodou zaměstnání této starší paní je také to, že tu a tam najdeme na stole bábovku nebo jinou dobrotu.

Náš pracovní vztah je založen i na přátelství, a proto občas přihodíme nějakou stovku navíc nebo se domluvíme na dni volna, když k paní přijedou vnoučata.


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru