JakČistit.cz » Čistící prostředky » Historické značky pracích prostředků

Historické značky pracích prostředků

Jaké prací prostředky se používaly v nedávné historii? Některé z těchto značek najdete v nabídce i dnes. Připomeňte si známé i méně známé značky pracích přípravků a jejich využití při praní prádla.

Seřazeno dle abecedy:

1. Mýdla a mýdlové přípravky

Číslo v závorce udává procento obsahu mastných kyselin vázaných na alkálie.


Draselné (mazlavé) mýdlo (40 %)

Obyčejně dosti alkalické mýdlo tmavohnědé barvy, ve vodě snadno rozpustné. Kdysi velmi užívaný namáčecí prostředek. Dnes se využívá k umývání obyčejných dřevěných podlah, schodů aj.

Hanka (32 %)

Mýdlový prášek s alkalickými přísadami a s optickými zjasňujícími prostředky. K praní s vyvářkou i k praní v pračce.

Hexalinové mýdlo

Jádrové mýdlo s obsahem rozpouštědla hexalinu. K praní mastných pracovních oděvů.

Jádrové mýdlo (62 %)

K praní běžného hrubšího prádla, obyčejně se používá se sodou nebo s jinou alkalickou přísadou.

Jádrové mýdlo s jelenem (68 %)

Má vyšší obsah mastných kyselin než obyčejné jádrové mýdlo. Má také vyšší prací schopnost.

Korál

Prostředek podobný vločkám, v podobě drobných jehliček, modře přibarvený, s obsahem látek rušících vliv mírně tvrdé vody.

Mýdlové jehličky Korál
Mýdlové jehličky Korál

Lúč (32 %)

Mýdlový prášek s opticky zjasňujícími prostředky. Obdoba Hanky.

Mleté mýdlo (85 %)

Mleté vysušené jádrové mýdlo. Je snadněji rozpustné.

Mydlík (15 %)

Mýdlový prášek, tj. směs práškového mýdla se sodou a s jinými alkalickými sloučeninami. Při používání tohoto přípravku je nutno tvrdou vodu změkčovat. K praní se Mydlík používá buď samotný (pro hrubé prádlo), nebo jako přísada k mýdlu místo sody.

Mýdlo Hellada (68 %)

Jádrové mýdlo se stejnými vlastnostmi jako mýdlo Jelen. Je bílé, parfémované, pere i v mírně teplé vodě.

Mýdlo Ručka / mýdlový prášek Ručka

Jemné draselné jádrové mýdlo.

Mýdlo Škot

Mýdlové vločky (např. Leda)

Jsou podobného složení jako mýdla toaletní, s vysokým obsahem mastných kyselin, rozpouštějí se dobře i ve vlažné vodě, dobře pění i perou ve vlažné lázni. Jejich roztok je jen mírně alkalický. K praní hedvábí a jemných látek.

Pračkové mýdlo (např. Ominol, 85 %)

Mleté vysušené jádrové mýdlo, vyrobené ze zvláště sestavení směsi tuků, aby pralo již při teplotě 60 – 80 °C (výhodné pro pračky, v nichž se nevyvařuje).

Terpentýnové mýdlo (62 %)

Jádrové mýdlo s obsahem terpentýnu. Vhodné pro praní mastnějších pracovních oděvů.

2. Saponátové přípravky

ARKA

Přípravek k praní běžného prádla. Pro nízkou alkalitu je vhodný pro praní barevně nestálého prádla a k praní silonových tkanin při vyšší teplotě.

AZUR

Práškový (v podobě krupice) saponátový přípravek k praní všech druhů textilií, zvláště k praní jemných tkanin (vlnu, hedvábí, silon). Změkčuje vodu. Je možno s ním prát jak v teplé, tak i studené vodě, podle druhu prádla. Na 10 litrů vody 1 – 2 polévkové lžíce saponátu.

BIOMAT

DERON

Saponátové prací mýdlo v tuhé formě s přísadou opticky zjasňujících prostředků. K praní textilií z umělých, zvláště syntetických vláken, ale výborně se osvědčuje i při čištění skvrn.

GONG

Pastovitý saponátový prací přípravek plněný do polštářků z umělé hmoty. Je to cestovní balení pro jedno použití. Obsahuje příměs opticky zjasňujících prostředků. K praní prádla ze syntetických vláken.

JASSILON

Je moderní a speciální prací prostředek. Obsahuje směs saponátů a změkčovadla. Je určen pro praní ve vlažném roztoku na jemné prádlo z vlny a z umělých vláken Silon, Nylon, Perlon apod. V žádném případě není vhodný pro vyvářku. Na praní používejte nádob hliníkových, smaltovaných nebo pozinkovaných.

JISKRA

Obsahuje účinné smáčecí látky, prací a bělící součásti a přípravky na měkčení vody. Přítomným optickým bělidlem se dosáhne vyšší bělosti prádla, proto se prádlo nemusí modřit. Použití saponátového prostředku Jiskra je všestranné. Hodí se na běžné praní prádla. Silně zašpiněné prádlo doporučujeme ještě po vyvářce vyprat. Barevné prádlo se nevyváří, pouze se promne v lázni Jiskry 60 °C teplé.

JUWEL

Luxusní prací prostředek.

KORDOVAN

Saponátový prací přípravek v tubě. Původně je určen k čištění předmětů z umělých hmot, k čištění umělé kůže apod., ale v případě nutné potřeby ho lze použít i k praní textilií (zvláště ze syntetických vláken).

MERKUR

MOHER

Prací prostředek na vlnu a jemné tkaniny.

PALMEX

Používá se k praní bavlněného a lněného prádla v pračce a při vyváření. Palmex je saponátový přípravek s přídavkem látek změkčujících vodu a s optickým zjasňovacím prostředkem. Dávkuje se 3 – 5 dkg na 10 litrů vody. Při vyváření dáváme na 1 kg suchého prádla 10 litrů roztoku. Obzvlášť tvrdou vodu změkčíme tím, že dávkujeme plných 5 dkg.

PERMYKOL

Tekutý saponátový přípravek k praní ponožek, punčoch a osobního prádla ze syntetických vláken osob zvláště potivých nebo se sklonem ke kožním plísňovým onemocněním. Přípravek má anti mykotickou přísadu (s protiplísňovým účinkem). Lze ho přidávat lázním i z jiných saponátových přípravků.

PERSAPON

Je to neutrální prací a čistící saponátový přípravek.

PERUC

Je čistě saponátový pastovitý prostředek, obsahující opticky zjasňovací přípravek. Hodí se k praní běžného prádla v pračce i vyvářkou. Jeho největší předností je právě forma pasty. Lépe se dávkuje, snadněji rozpouští v pračce, pění přesně tak, jak to lázeň vyžaduje – čili nevytváří zbytečně moc pěny, která mechanickému praní více škodí než prospívá.

PRAPON

Prací krém v tubě – saponátový prací přípravek v pastovité formě. Má dezinfekční přísadu a je výrazně parfémován.

REX

Vhodný prací prostředek pro běžné praní. Obsahuje bělící látky a svým složením a obsahem saponátů je vhodný pro všechny druhy prádla. Lze jej použít jako bělící přípravek. Prádlo není potřeba modřit.

SAPONIT

Tekutý univerzální saponátový prací přípravek plněný do láhve z umělé hmoty. Hodí se k praní veškerého prádla, zvláště však k praní jemného prádla a bílého prádla z polyamidových vláken. Nahrazuje kdysi velmi oblíbenou tekutou SILONU. Reakce vodného roztoku je mírně alkalická.

SILONA tekutá

Je neutrální saponátový přípravek k praní nejjemnějších vlněných, hedvábných a jiných tkanin i s nestálými barvami. Na 10 litrů postačí asi 5 dkg. Místa silněji zašpiněná nebo zamaštěná doporučujeme nejdříve pokapat neředěným přípravkem, chvíli necháme působit, pak promneme ve vlažné vodě a teprve potom normálně pereme. Vodu není nutno měkčit.

ŠKROBENKA

Je moderní prostředek pro škrobení prádla v domácnosti, příjemně voní a neplesniví. Při použití škrobenky odpadá obtížné rozváření škrobu a může být uchována několik měsíců a při škrobení je ihned připravena k použití. Pracující žena ocení tuto výhodu zvláště při předpírání a škrobení jednotlivých kusů prádla, košil apod.

TITAN

TIX

Práškový (ve formě krupice) přípravek na všechny druhy textilií, pro prádlo obyčejné i jemné. Je to tzv. univerzální prací saponátový přípravek s jednotným dávkováním pro všechny druhy vláken, praní se liší pouze teplotou. Přípravek obsahuje látky komplexotvorné, opticky zjasňující aj. Tvrdou vodu není nutno měkčit. Roztok ve vodě je jen nepatrně alkalický.

TOTO

Saponátový prací prostředek ve formě husté tekutiny až pastovití hmoty, balený do malých polštářků z umělé hmoty pro jedno použití (cestovní balení). Má přísadu opticky zjasňujících prostředků. K praní bílých košil a halenek z umělých vláken, z vlny a z hedvábí.

TRIMIN

Prací krém v tubě.

VLNĚNKA

Tekutý, neutrální saponátový přípravek k praní vlny, hedvábí apod. Jeho roztok ve vodě má přibližně neutrální reakci. Prací lázeň snese mírnou přísadu octa.

ZENIT

Speciální saponátové mýdlo v tuhé formě, původně určené k mytí silně znečištěných rukou kominíků, horníků apod. Mýdlo se může použít i praní pracovních oděvů a silně znečištěného prádla, protože má značnou odmašťovací schopnost. Dá se použít rovněž při čištění skvrn.

3. Saponáto-mýdlové přípravky

HELLADON

Je rychlovypírací prostředek ke snadnějšímu a rychlejšímu praní bílého, barevného a silonového prádla. Helladon obsahuje zjasňovací prostředky, dokonale pere bílé prádlo pouze vyvářkou bez použití pračky. Při praní barevného prádla se používá jako prací lázeň v pračce. K Helladonu se však nesmí přidat další prací prostředky.

RADION

Obdobný jako SAM, ale s vyšší účinností. Je upraven do formy krupice, snadno ve vodě rozpustné. Radion se podle údajů výrobce hodí i pro praní v pračce.

SAM

Je oblíbený SAMOVÝPÍRACÍ prostředek, který zjednoduší praní bílého bavlněného prádla. Pere pouhou vyvářkou. Z toho důvodu se zvláště hodí pro praní bílého ložního prádla, dětských plen a kapesníků. Sam není určen pro praní v pračce! Je to v podstatě mýdlový prací prostředek, obsahující chemické oxidační bělidlo a optické zjasňovací prostředky a také látky, které změkčují vodu.

SULFON

Je určen k praní prádla pračkou i vyvářkou. Sulfan je kombinovaný mýdlový a saponátový přípravek s přídavkem změkčujících látek a optickým zjasňovačem.

4. Namáčecí a předpírací prostředky

BLANKA

BLANKOLIN

HENKO

Henkelova bělící soda. Používala se k namáčení prádla a k rozpouštění špíny. Bez obsahu chlóru.

JITRO

Změkčovadlo vody.

MIDI

Prostředek pro změkčení vody a máchání prádla.

MIL

Prostředek k bělení a máchání prádla. Bez obsahu chlóru.

MILONA

NAMO

NYLEX

TRILLAN

VANKA

ZMAČ

ŽABKA

Změkčuje vodu, rozpouští špínu, odmašťuje.

Sdílejte návod:

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *