Jak odbarvit omylem obarvené prádlo?

Praní prádla je téměř naší každodenní rutinou. Kvalitní prostředky zbaví znečištěné prádlo skvrn a nečistot. Co dělat, když prádlo špatně roztřídíte a omylem obarvíte jiné kusy?

Jak odbarvit omylem obarvené prádlo?
Jak odbarvit omylem obarvené prádlo?

Jak na praní prádla, aby se neobarvilo?

Praní oblečení patří v každé domácnosti mezi jedny z nejčastějších činností. Výběr vhodného pracího programu a použití kvalitních pracích prostředků zbaví i velmi znečištěné oblečení skvrn a nečistot a to i v případě, že zvolíte kratší dobu programu. Co ale dělat, když neodhadnete teplotu praní či vyperete nový kus oblečení, který pustí barvu a obarví ostatní kusy oblečení?

Obarvené prádlo určitě nepatří mezi reprezentativní módní kousky. A vysvětlovat ostatním členům domácnosti, že jejich bílá košile, oblíbený dres, šaty či jiný kus ošacení se do růžova (modra, šeda) zabarvil omylem, určitě nebude snadné. To, že se má prádlo do pračky pečlivě třídit, je zbytečné. Už se stalo. Prevence je ale jedním ze základních kroků, jak obarvení prádla předejít. Co dělat, když už se stalo? Máme vůbec šanci zjistit, zda bude nové značkové červené tričko, modré džíny či černé šaty, nadmíru barvit?


Pečlivě vybírejte prací symboly

Při výběru pračky se možná až podivujete nad tím, kolik pracích programů váš vybraný model nabízí. A k tomu je ještě na výběr počet otáček při ždímání, teplota i délka pracího cyklu. Jak ideálně program zvolit, aby nezničil vaše oblečení?

Pokud se chystáte prát nový kousek oblečení, je dobré, podívat se na způsob praní přímo od výrobce, který najdete na cedulce přímo na oblečení. Nestálobarevné oblečení je většinou označené ručním praním. Jedná se o ikonku vaničky s rukou a číslem stupňů teploty. Toto vodítko nás nabádá k tomu, že výrobek může pouštět barvu.

Tento symbol ale není přímo vysvětlován z hlediska pouštění barvy ale jako doporučení, že se jedná o textil, který vyžaduje jemné praní. Alespoň napoprvé doporučujeme vyprat tento kousek na doporučený program při nižší teplotě. To hlavně v případě, že se jedná o vzácnější kousek oblečení. Pokud výrobce tento symbol použije třeba u ponožek, je to nepochopitelné.

Také nedoporučujeme volit nižší teploty u označeného oblečení, které ze svého charakteru vyžaduje praní při vyšší teplotě nebo dokonce i vyvářku. To se týká pracovního a sportovního oblečení, ale také ložního prádla. Tyto typy prádla vyžadují zbavení bakterií, vzniklých vlivem zpocení a silného znečištění, například od bahna, trávy aj., jako je tomu u cyklistického oblečení, sportovního dresu, apod. Pokud takový typ prádla pouští barvu, je důvodem k reklamaci.

Velkou pozornost věnujte tmavému spodnímu prádlu

Také barevné spodní prádlo může pouštět barvu. U bavlněného se to očekávat dá. Ale pozor, stejně tak se chová i prádlo syntetické. Velkou zradou bývá především levné černé spodní prádlo nezjistitelného původu. To pouští ti po několikátém praní a jedny kalhotky mohou obarvit celý obsah pračky.

Pozor na zatoulané barevné kousky

Většinou se prádlo zabarví pouhým jedním kouskem tmavého oblečení, nevědomky přimíchaného do světlého oblečení. Zvláště červená napáchá velké škody a vy po vyprání nešťastně koukáte, jak je všechno růžové. Dá se s tím něco dělat? Můžete zkusit několik tipů, které se všeobecně doporučují. V naší redakci se osvědčil odbarvovač pro omylem obarvené bílé prádlo Texba odbarvovač k bělení a odbarvení 60 g.

Budeme-li se chtít řídit babskými radami, můžeme použít i Savo. To ale nemá tak velký efekt, jak bychom potřebovali. Pokud je něco obarvené z původně čisté barvy, je možné použít Dr. Beckmann odbarvovač 75 g. Tento produkt je doporučován na bílé i světle barevné prádlo, které se omylem v pračce obarvilo.

Jak správně třídit prádlo do pračky?

Abyste předešli tomu, že se prádlo během praní obarví, je nutné důkladné třídění podle barev. Obvykle se prádlo třídí na bílé, barevné a černé. Samozřejmě máme i vícebarevné oblečení, které se pak pere podle dominantní barvy.

Jednoduchý a osvědčený trik, jak prádlo neobarvit, je prát prádlo barevně co nejblíže k sobě. Kromě barvy dělte také oblečení dle materiálu. Některé druhy materiálu snesou i vyšší teploty, jiné ne. Na to si dávejte dobrý pozor.

Jestliže máte na tričku či mikině potisk, perte je vždy naruby. Snížíte tak riziko porušení potisku na minimum. Oblečení s potiskem byste neměli prát na více než 40o C. Nejlepší je vždy řídit se doporučením na oděvu.

Jak účinně odbarvit jakékoliv omylem obarvené prádlo?

  1. Když už se stane, že prádlo omylem obarvíte, nezbude nic jiného, než použít přípravek přímo určený k těmto nehodám. Mají i podobný název: „Přípravek na omylem obarvené prádlo.“ Prodávají se v drogeriích a najedeme je v oddělení pro prací prostředky nebo s barvami na textil. Pozor, tyto přípravky nejsou odbarvovači. Vždy se řiďte návodem k použití, který je napsaný na obale. Při použití počítejte s tím, že i původní barva trochu zesvětlá.
  2. Druhou osvědčenou metodou je použití Sava na prádlo. Jde o chlorový přípravek. Použití je snadné. Do vodní lázně přidáme přípravek dle návodu a v lázni necháme oblečení určitou dobu namočené. Nezapomeneme pravidelně kontrolovat. Jakmile skvrny zmizí, hned vyndáme, vymácháme a necháme uschnout.

Tip: Pro případ nehody doporučujeme mít doma vždy po ruce záchranný balíček s odbarvovačem, který použijeme ihned ve chvíli, kdy zjistíme poškození textilu.

Některé speciální přípravky na odbarvení omylem obarveného prádla:

Co na odbarvení určitě nepomůže?

  • Odstraňovače skvrn.
  • Ocet, citron, kyselina citronová.
  • Žádné běžně dostupné chemické či domácí přípravky.
  • Nepomůže ani bělení na slunci s kropením.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru