|

Jak vyčistit plstěný klobouk?

Ať už svůj klobouk nosíte pouze příležitostně, nebo celou sezónu, i tak se zanáší a usazuje se na něj špína. Je potřeba se o něj jednou za čas postarat. Ideálně čistěte klobouk po každém nošení. Pokud se budete věnovat pravidelné údržbě, klobouk zůstane jako nový, a navíc to nezabere mnoho času. Rozhodně se nesmí prát nebo chemicky čistit. Klobouk by se mohl zničit nebo deformovat.

Jak vyčistit klobouk?
Jak vyčistit klobouk?

Co budete potřebovat?

Pokud pravidelně použijete váleček a kartáček, odstraníte preventivně většinu prachu, vlasy a různá vlákna. Pokud nemáte váleček, můžete alternativně použít i lepicí pásku. Omotáte ji okolo klobouku a opatrně sundáte, zachytí se na ní nečistoty. I tak se ale může objevit nečistota nebo flek, který bude potřebovat větší zásah.


Jak vyčistit flek na klobouku?

Pokud už se stalo, připravte si čistý navlhčený hadřík s kapkou jemného mýdla a pokuste se skvrnu odstranit. Snažte se vyhnout pásku klobouku a dalším ozdobným prvkům.

  1. Přetřete hadříkem skvrnu kruhovým pohybem proti směru hodinových ručiček.
  2. Pokud je klobouk tmavé barvy, použijte tmavší hadřík, u bílé zase naopak světlý.
  3. V případě, že skvrna stále odolává, připravte si jedlou sodu a vetřete na znečištěné místo. Nechte působit 20 minut. Pokud je klobouk tmavší barvy, místo jedlé sody zkuste použít kukuřičnou mouku, která by měla mít podobný účinek.
  4. Po uplynutí doby jedlou sodu smyjte a zkontrolujte, zda je klobouk čistý. Případně můžete proces opakovat, nebo nechat prostředek na skvrnu působit delší dobu.
  5. Vyčištění klobouk nechte uschnout volně na vzduchu.

Jak klobouk správně skladovat?

V rámci preventivní péče o klobouky je důležité i vhodné skladování. Sladujte je na suchém a chladném místě, nikdy na přímém slunečním světle. Skladujte klobouk dnem vzhůru. Pokud jich máte více stejného tvaru, můžete je dát do sebe.


Sdílejte návod:

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *