Jak odpovědně čistit zimní boty? Poznejte bezpečné způsoby

V zimní sezoně na naše boty číhá mnoho nepříznivých faktorů, jako je bláto, sníh nebo posypová sůl. Proto je v tomto období klíčová péče a pravidelné čištění obuvi, aby nám mohla poskytnout nezbytné vlastnosti a dokonalý vzhled. Způsoby čištění závisí především na druhu nečistot a materiálu, ze kterého je obuv vyrobena. Zjistěte, jak čistiti zimní boty, abyste se jimi mohli těšit co nejdéle.

Zimní boty z lícové kůže – jak je čistit?

Největší hrozbou pro zimní boty z lícové kůže je voda, bláto, sníh a posypová sůl. Aby se předešlo problémům souvisejícím s odstraňováním odolných nečistot, je vhodné před prvním použitím obuv impregnovat přípravky určenými na přírodní kůži. Tento druh preparátů bez problému najde v obuvnickém obchodě. Během nákupu bot nám prodejci obvykle nabízejí zakoupení impregnátu, který  zabezpečí boty před nečistotami a vlhkem.

Boty z přírodní lícové kůže jsou ve většině případů nenáročné na údržbu, takže bychom s jejich čištěním neměli mít problém, dokonce ani v situacích, když na svršku zaschne bláto. Jak čistit zimní boty z kůže? Postačí zvlhčený hadřík, kterým musíme důkladně přetřít celý povrch svršku. Pro odstranění nečistot z těžko dostupných míst pomůže malý kartáč s měkkým vlasem.

Zimní boty z nubuku a semiš – jak je čistit?

Zimní boty vyrobené z nubuku nebo semiše se na noze prezentují dokonale. Není se tedy čemu divit, že obuv z takových materiálů najdeme v téměř každém šatníku. Jednak pokud chceme obuvi z nubuku nebo semiše zajistit skvělý vzhled, musíme pamatovat o odpovídající péči a pravidelném čištění. V tomto případě bychom také neměli opomenout užívání odpovědně vybraného impregnačního preparátu, aby byly boty na zimu zabezpečené před vlhkem a nečistotami. Díky impregnaci bude čištění naší oblíbené obuvi mnohem snadnější.

Zimní boty z nubuku a semiše vyžadují pravidelné kartáčování za pomoci kartáče, určeného na tento druh materiálu, který můžeme pořídit v obuvnickém obchodě. Je to produkt nevelkých rozměrů, který má z jedné strany měkký vlas a z druhé speciální gumu pro odstraňování nečistot. S takovým kartáčem je čištění obuvi nejen snadné, ale především minimalizuje riziko poškození dosti delikátního materiálu, jakým je nubuk či semiš.

Ušpiněné boty nikdy neodkládejte na polici a raději je ihned vyčistěte po příchodu domů, aby špína na nich nezaschla, protože to by mohlo proces čištění značně ztížit. Během čištění zimních bot z nubuku a semiše neužívejte vodu, to by mohlo vést k poškození struktury materiálu. Připravte si houbičku na čištění a gumu na semiš. Za pomocí houbičky odstraníte ze svršku bláto a díky gumě se dostanete k těžko dostupným místům, abyste se zbavili všech nečistot.

Zimní boty – jak odstranit skvrny z posypové soli?

Posypová sůl, to je průmyslový produkt, který se běžně používá v zimě k tání sněhu na chodnících a ulicích. Její hlavní složkou je chlorid sodný, který je hrozbou pro naši obuv, a to bez ohledu na materiál, ze kterého byla vyrobena. V zimě se našich botách mnohdy objevují neestetické skvrny, které jsou právě efektem působení chloridu sodného. Naštěstí v dnešní době se takových nečistot můžete bez problému zbavit pomocí specializovaných prostředků anebo domácích metod. Opět je na místě připomenout důležitost impregnace, která dokáže ochránit boty nejen před vlhkem, ale také před nečistotami způsobenými posypovou solí.

Z domácích metod, jak se zbavit skvrn od silniční soli z bot, je nejznámější roztok octa a vody v poměru 1:1. Namáčíme čistý hadřík v takto připraveném roztoku a následně delikátně potíráme povrchu svršku. Tato metoda se dokonale osvědčí v případě bot vyrobených z lícové kůže.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru