Jak snížit vlhkost v domácnosti a zamezit vzniku plísně?

Vyšší vlhkost v bytě je velmi škodlivá. Díky ní se zvyšuje riziko tvorby plísní a navíc vzniká nepříjemné klima, které není vhodné pro obyvatele domácnosti. Pokud se v bytě objevuje nadměrná vlhkost, vytváří příhodné podmínky pro rozmnožování roztočů. Vlhkost v bytě se také podílí na vzniku a rozvoji některých chronických zdravotních obtížích. Patří mezi ně astma, alergie, choroby respiračního charakteru, chronické bolesti hlavy, objevuje se častější nachlazení, rýma a promítá se i do kvality spánku.

Jak snížit vlhkost v domácnosti a zamezit vzniku plísně?
Jak snížit vlhkost v domácnosti a zamezit vzniku plísně?

Příčiny vlhkosti v bytě

Jednou z možných příčin jsou běžné domácí činnosti.

Patří mezi ně vaření, sušení prádla v bytě, používání koupelny, používání ohřívačů na plyn a samozřejmě přítomnost obyvatel domu či bytu. Člověk během dne vydechuje vodní páry, které se dostávají do ovzduší.

Mezi další příčiny se počítají únik vody přes obvodový plášť budovy, vlhké půdní nebo sklepní podmínky.


Rizika při výskytu vyšší vlhkosti v bytě

Kromě již výše zmíněných zdravotních rizik a tvorby plísní se jedná o možnost hnití dřevěných obkladů či trámů, mlží se okna, množí se roztoči. Může se objevovat plesnivý zápach.

Jak snížit vlhkost v bytě?

Způsobů, jak snížit vlhkost v bytě nebo se jí zbavit, je celá řada. Nechte se inspirovat tipy níže.

1. Pravidelné větrání

Zvýšené vlhkosti se vyhnete v případě, že necháte svým domovem cirkulovat vzduch.

Jak správně větrat?

Větrání je potřeba provádět alespoň 3x denně a to i v zimních měsících. Větrání provádíme krátké, avšak intenzivní – dokořán otevřenými okny, postačí 1-2 minut. Vzduch v místnosti se sice ochladí, ale stěny zůstanou teplé. V létě můžete nechat okna otevřená klidně delší dobu. Na jaře a na podzim 10-20 minut.

2. Ventilátor do koupelny

Koupelna je prostor, kde se vlhkosti nevyhnete.

Vzhledem k tomu, že především v panelákových bytech, nemá okna, je potřeba větrání zajistit otevřenými dveřmi.

Další možnost představuje odsávací ventilátor. Je potřeba zakoupit takový model, který bude dostatečně výkonný a bude odvětrávat mimo dům.

3. Odvlhčovače

Úlohou odvlhčovače vzduchu je snížení vlhkosti nacházející se ve vzduchu. Ideální vlhkost v domácnosti by se měla pohybovat mezi 40 % až 60 %.

Fungují na principu nasávání vlhkého vzduchu, který ochladí. Pára zkondenzuje a vytváří vodu. Ta se sbírá do nádržky. Tím se snižuje úroveň vlhkosti a vytváří se zdravější ovzduší. Je-li odvlhčovač opatřený filtrem, zároveň vypouštěný vzduch vyčistí.

Kromě elektrických odvlhčovačů si můžete pořídit i tzv. pohlcovače vlhkosti, které absorbují vlhkost pomocí tablet nebo granulátů, jsou levné a pracují bez připojení do elektrické sítě. Jsou ovšem méně účinné.

Odvlhčovač vzduchu slouží ke snížení vlhkosti v domácnosti
Odvlhčovač vzduchu slouží ke snížení vlhkosti v domácnosti
Ingolfson, Public domain, via Wikimedia Commons

4. Digestoř v kuchyni

Kuchyně je další místnost, v níž je zvýšená vlhkost. Tak se vytváří díky páře vznikající při vaření. Páru a výpary odstraňují účinné odsavače par, umístěné nad sporákem.

Pro odvod vlhkosti z místnosti jsou účinné ty s odtahem do venkovního prostředí. Recirkulační digestoře, které pouze filtrují pachy a přefiltrovaný vzduch vrací zpět do místnosti, vlhkost prakticky nesníží.

5. Sušení prádla

Nejlepší možností je, pokud můžete prádlo sušit mimo byt. Takovou možnost ovšem nemá každý a zejména v zimním období se sušení prádla v místnosti nevyhneme.

Pro sušení prádla je tedy dobré, pokud je už při praní zbaveno co největšího množství vody. Toho docílíme u moderních praček volbou vysokého počtu otáček bubnu při odstřeďování prádla. Čím vyšší počet otáček, tím menší množství vody v prádlě zůstane a tím menší vlhkost se potom při sušení dostává do vzduchu v místnosti.

Ideální možností pro zamezení zvýšené vlhkosti při sušení prádla je pak sušička prádla.

6. Rostliny pohlcující vlhkost

Rostliny v bytě nejen dodají kyslík a odeberou oxid uhličitý, ale umějí i pohlcovat vlhkost. Které druhy jsou ty nejlepší?

Vlhkost miluje břečťan. Daří se mu i v kuchyni nebo v koupelně. Vlhkost pohlcují také bambusové palmy. Nepotřebují dostatečně prosvětlené prostory, takže se jim bude dařit i v panelákových bytech. Jedinečnou odrůdu pokojových rostlin milujících vlhkost představují tillandsie. Pro svůj život nepotřebují půdu, jedná se o epifytické rostliny. Živiny získávají ze vzduchu. Vlhkost ze vzduchu absorbují také různé druhy kapradin. Pro růst potřebují vzdušnou vlhkost také orchideje.

Boj proti plísním

Jak již bylo řečeno výše, vlhkost v bytě může být jednou z příčin tvorby plísní, které mají negativní vliv na naše zdraví.

Prevencí proti plísním je minimalizace vlhkosti, pravidelný úklid nebo dezinfekce.

Plísně pomáhá ničit ozon. Pomocí generátoru ozónu místnost dezinfikujete a odstraníte veškeré živé organismy, tedy i plísně.

Užitečné jsou také venkovní fasádní nátěry se samočistícím efektem nebo vnitřní malba s protiplísňovým účinkem.

V boji proti plísním je účinným pomocníkem nová výmalba. Tu starou je potřeba seškrábat za pomocí navlhčení čistidlem proti plísním. POZOR starou výmalbu nikdy neodstraňujte nasucho. Plíseň můžete snadno roznést po okolí. Na stěnu je potřeba následně nanést fungicidní přípravky určené k odstraňování plísní. Vždy používejte ochranné rukavice.

Jak zamezit rosení oken?

Vlhkost na oknech představuje běžný fyzikální jev. Objevuje se v případě nadměrné kondenzace vodní páry. Čím je v místnosti větší vlhkost vzduchu, tím více se na oknech objevuje sražená vlhkost ve formě vodních kapek. Tento jev se velmi často projeví v podzimních a zimním období.

Nejvíce se rosení oken objevuje ve starých zástavbách. V novostavbách mohou být příčinou ještě vlhký stavební materiál nebo mokré procesy, které v novostavbě probíhaly. U novostaveb je tedy velmi důležité větrání nebo použití elektrického odvlhčovače.

Důvody rosení oken:

  • pára při vaření
  • sprchování
  • sušení prádla v obytné místnosti
  • velké množství květin v prostoru a jejich zalévání
  • pobyt lidí v místnosti
  • akvária nebo terária
  • malé větrání
  • stažené žaluzie – brání osušování skla
  • neprodyšně zateplené budovy

Prevence rosení oken

  1. Výměna starých oken – stará okna mají horší izolaci. Tepelněizolační dvojskla nových oken mohou částečně zabránit rosení oken z vnitřní části domu.
  2. Správné a pravidelné větrání – důležité je intenzivní větrání, v zimě kratší dobu.
  3. Pozor na používání mikroventilace – tu není vhodné používat především v zimním období. Pro dokonalé větrání v tomto období je potřeba vyvětrat intenzivně, ale krátkou dobu. Větrání provádějte pravidelně a několikrát za den.
  4. Sušení prádla – pokud to jde, nesušte mokré prádlo v uzavřené místnosti.
  5. Větrací systém – zajišťuje pravidelný přísun čerstvého vzduchu. Lze jej nainstalovat k okenním rámům, mezi rámy nebo křídla. Regulaci vzduchu umožňují i větrací klapky. Ty namontujete do starších i novějších oken. Jejich principem je automatické větrání.

Speciální odstraňovače skvrn od čaje, jódu, kakaa, plísně

Čištění skvrn z oblečení

  1. Postupujte dle návodu na obalu přípravku.
  2. Použijte čistič skvrn:
  3. Podložte skvrnu bílou suchou savou utěrkou, kterou položíte na malý talířek.
  4. Na skvrnu naneste čistič a nechte působit několik minut (10-15 minut), aby se skvrna začala rozpouštět.
  5. Nenechte čistič na skvrně zaschnout, můžete skvrnu přikrýt dalším talířkem.
  6. Po 10-15 minutách nahraďte spodní utěrku, do které se rozpuštěné nečistoty začaly vsakovat, novou suchou savou utěrkou.
  7. Začněte z horní strany skvrnu odtupovávat a proklepávat další tentokrát vlhkou utěrkou, až skvrna zmizí. Tupujte od okrajů do středu.
  8. Po odstranění skvrny vymáchejte ve studené vodě.
  9. Poté vyperte ručně nebo v pračce pracím prostředkem.

Čištění skvrn z koberců, sedaček

  1. Tekutiny odsajte savou utěrkou, tuhé nečistoty seškrábněte lžičkou.
  2. Skvrnu odstraňujte tupováním, nedřete silou, nepoužívejte kartáče.
  3. Na savou bílou utěrku naneste čistič skvrn HG extra silný čistič skvrn 500 ml nebo Dr. Schutz Fleck & Weg 100 ml.
  4. Skvrnu odtupovávejte od okrajů ke středu. Tupujte opakovaně čistou plochou utěrky.
  5. Po odstranění skvrny místo přečistěte čistou vodou, přebytečnou vlhkost odtupujte suchou utěrkou a na závěr přiložte suchou utěrku a zatižte ji a pravidelně vyměňujte za suchou.
  6. Podrobný postup i s videonávodem: postup odstraňování skvrn.


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru