Jak prát bílé prádlo?

Bílé prádlo vždy perte samostatně, nikoli s prádlem barevným. To je základ správné péče. Aby si zachovalo svoji bílou barvu, mělo by se prát nejméně na 60 ºC. Výjimku představují kousky bílého oblečení, které jsou vyrobené ze syntetických nebo jemných materiálů. Ty vyžadují teplotu nižší. Pomocníkem bývá etiketa s pracími symboly umístěná na rubové straně oblečení. Příčinou zašednutí bílého prádla může být také nedostatek prostoru. Buben pračky by tedy měl být naplněný přiměřeným množstvím oblečení.

Jak prát bílé prádlo?
Jak prát bílé prádlo?

Vhodné prací přípravky

Pro bílé prádlo jsou určené speciální prací prášky, gely nebo gelové kapsle. Nacházejí se v nich optické rozjasňovače a látky s bělícími účinky. Ty podporují bělost prádla. Nekvalitní prací prostředky mají za následek nejen ztrátu barvy, ale i tvaru a kvality oblečení.

  1. Prací prášky mají silnější účinky. Dobře odstraní různé druhy skvrn. Obsahují však bělidla, proto nejsou ideální volbou pro oblečení barevnější.
  2. Prací gely pomáhají oblečení zachovat barvu, ale ne všechny zvládnou odstranit odolnější skvrny. Jsou k oblečení šetrnější.
  3. Prací gelové kapsle si opět hůře poradí se silnějšími a zaschlými skvrnami. Také se může stát, že se kapsle v pračce nerozpustí.

Domácí prostředky pro bělení prádla

Kromě klasických pracích přípravků, které jsou k dostání v obchodě, můžete vyzkoušet i některé snadno dostupné suroviny.

  1. Ocet – pomáhá odstraňovat skvrny, které způsobil pot. Jedná se o nevzhledné skvrny nažloutlé barvy, které se objevují v podpaží. Jak na to? Do litru vody vlijte tři lžíce octa a do vzniklé vodní lázně ponořte zažloutlé oblečení, které zde necháte namočené několik hodin. Následně jej vyperte tak, jak jste zvyklá. Nemusíte se obávat octového pachu, v oblečení nezůstane.
  2. Citron a prášek do pečiva – určitě je doma naleznete. Postačí do bubnu, k prádlu, přidat pokrájený citron na plátky nebo vsypat sáček kypřícího prášku do pečiva. Prádlo také můžete nechat odmočit v horké vodě s pokrájeným citronem. Stejně tak můžete učinit i s kypřícím práškem do pečiva. Ocet také můžete přidat do máchání.
  3. Jedlá soda – přidejte dvě lžíce do pracího prášku.
  4. Sůl – připravte si roztok ze tří litrů vody a 1-2 lžiček kuchyňské soli. Do něj namočte prádlo alespoň na dobu 5 hodin. Ideálně přes noc. Následně jej vyperte dle potřeby.

Všechny výše zmiňované suroviny jsou snadno dostupné a po jejich použití bude prádlo opět bílé.


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru