Jak vyčistit koupelnový ventilátor?

Ventilátor Airflow ve sprchovém koutu
Ventilátor Airflow ve sprchovém koutu

Přiznejte se, že doma čistíte vše možné, ale právě koupelnový ventilátor většinou opomíjíte. Nebojte, nejste v tom určitě sami, vždyť umístění ventilátoru bývá vysoko, a tak se na něj prostě zapomíná. Je to nicméně chyba, protože správná údržba může výrazně prodloužit životnost zařízení a má i vliv na jeho funkčnost, jelikož na ventilátoru (a zejména na ventilátoru do koupelny) bývají většinou silné usazeniny prachu a množství bakterií.

Ventilátor čistěte alespoň jednou za půl roku. Pokud na něm však vidíte nečistoty, čistěte častěji. Než se do samotného čistění pustíte, přečtěte si tento jednoduchý návod, jak na to.

Čištění koupelnového ventilátoru v několika krocích

1. Vypněte jistič – sice budete chtít s čištěním ventilátoru jistě zazářit, ale přece jen ne až natolik elektricky. V prvním kroku proto nezapomeňte vypnout ventilátor od přívodu elektrické energie. Sice ve většině případů stačí vypnout vypínač, ale u ventilátorů s časovým spínačem musíte vypnout jistič, protože vypínač by vypnul pouze ovládací fázi, a tak by do zařízení stále proudil proud. Rozhodně neuděláte chybu, když jistič vypnete v každém případě.

2. Odstraňte mřížku – v dalším kroku sejměte mřížku, která chrání tělo ventilátoru. Pokud vám to nepůjde, nejspíš jste zapomněli odmontovat pojistný šroubek, který zajišťuje fixaci mřížky. Nejprve proto odstraňte ten a až následně se pokuste sundat samotnou mřížku.

Otřete špinavou mřížku ventilátoru houbičkou
Otřete špinavou mřížku ventilátoru houbičkou

3. Demontujte ventilátor – než se pustíte do demontáže, ještě zkontrolujte fázovou zkoušečkou, že je zařízení skutečně odpojené od elektrického proudu. Pokud tomu tak je, pusťte se do samotné demontáže. Postupujte ale opatrně, abyste ventilátor nepoškodili, a hlavně si pamatujte, jaký přívodní vodič patří do jaké svorky. Kdybyste totiž následně zapojili vodič špatně, zařízení nebude fungovat.

4. Čištění zařízení – odstraňte z ventilátoru nánosy špíny a prachu. Použijte k tomu ideálně štětec, se kterým se vám budou dobře čistit záhyby.

Tip: Pokud nejste se svým současným ventilátorem spokojeni, přečtěte si článek: Jak vybrat ventilátor do koupelny.

Ventilátor VENTS 100 S
Ventilátor VENTS 100 S

5. Vyčistěte vrtulku – vrtulku odstraňte z hřídele a důkladně ji očistěte. Postupujte při tom opatrně, abyste ji nepoškodili.

6. Vraťte ventilátor do původního stavu – po vyčištění všech částí ventilátoru ho znovu smontujte. Dávejte pozor, abyste zařízení nepoškodili nebo abyste ho nezapojili špatně.

A ještě malá rada na závěr. Pokud vám přístroj na konci nebude fungovat, než ho začnete opětovně rozebírat, zkontrolujte, zda jste opět zapnuli jistič.

1 názor na “Jak vyčistit koupelnový ventilátor?”

  1. Jana Čaníková

    dobrý den mám koupelnový ventilátor s automatickou žaluziií 100 a nefunguje mi otevírání a zavírání žaluziií.poradíte prosím? kontrolka svítí. Děkuji Čaníková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru