Jak vyčistit kryty kol (poklice) u auta?

Kryty kol nám dělají službu po celou dobu užívání vozidla. Jednou za čas je ale potřeba je pořádně umýt a postarat se o to, aby byly čisté a reprezentativní. Jak na to?

Jak vyčistit kryty kol (poklice) u auta?
Jak vyčistit kryty kol (poklice) u auta?
Riley from Christchurch, New Zealand, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Opět jako nové

Když se pravidelně staráme o kryty kol, daří se nám je udržovat v perfektním stavu a i po letech mohou vypadat jako nové. Nejhůře jsou na tom poklice předních kol. Vlivem usazených nečistot z brzdových destiček se zde usazuje skutečně mnoho špíny. Proto je auto potřeba umývat alespoň jednou za dva týdny. Předejdete tak nejen poškození laku auta, ale také zažloutnutí poklic.


Sundejte poklice

Jako první bude potřeba poklice z kol odejmout. V některých případech se jedná o křehké součásti auta, proto je nutné postupovat s co největší možnou opatrností. Nejprve vozidlo umyjte. Postačí vám běžný prostředek, například Sheron Autošampon s voskem 500 ml. Umyjte celé vozidlo, včetně kol. Tak se zbavíte největších nečistot způsobených běžným provozem. Nyní můžeme sejmout poklice.

Zasuňte dva prsty do otvorů krytů kol u horní části kola. Pomalým a rovnoměrným tahem poklice vyjměte ven. Nedaří se vám poklici sundat tímto obvyklým způsobem? Možná bude zapotřebí si pomoci plochým šroubovákem. S jeho pomocí se vám podaří poklici vypáčit. Vždy ale jednejte co nejpomaleji a velmi opatrně, ať kryty kola nepoškodíte.

Jdeme na čištění

Když jsou poklice sundány, máte vyhráno. Nyní skutečně jen stačí dodržet čisticí postup a můžete se těšit na perfektní výsledek. Před samotným čištěním byste se měli ujistit, že je čištěný materiál na omak studený. Rozhodně se nepouštějte do čištění sluncem zahřátých disků. Vše by mělo probíhat mimo ostré sluneční paprsky.

Na povrch disků naneste prostředek K2 ROTON Pro 1 l. Ten nechte několik minut působit. I když je kapalina v prostředku během aplikace bezbarvá, při reakci s nečistotami se zabarví do červena, někdy do zelena. Dočasné zbarvení znamená, že se vám podařilo špínu dobře rozpustit. Silný a koncentrovaný gel si poradí nejen s nečistotami ze silnic, ale také se špínou z brzdových destiček.

Mechanické čištění

I když se vám jistě podařilo zbavit se velké části nečistot, ještě musíte odstranit zbytek toho, co se nepodařilo dokonale uvolnit. Pro dočištění se používá Sonax Ultra měkký kartáč na hliníkové disky. Je opatřen speciální síťovinou, která disky nebo kryty kol nepoškrábe. Jednotlivé štětinky kartáče zároveň čistí špatně přístupná místa.

Než poklice vrátíte zpět

Poklice jsou již dokonale čisté? Nejprve je dobře opláchněte. Všechny čisticí prostředky s aktivními látkami je nyní nutné smýt. Ještě jeden bod musíte dodržet – poklice vracejte na své místo až poté, co dokonale proschnou. Výsledek bude skutečně perfektní.

Když je třeba koupit nové poklice

Někdy se stane, že se poklice nepodaří vyčistit tak, abyste byli se svou prací spokojeni. Je to zejména v případě, kdy kupujete zánovní vozidlo a zjišťujete, že se původní majitel péči o kryty kol dostatečně nevěnoval. Zde nezbývá nic jiného, než opatřit si nové poklice. Informujte se o tom, jak vybrat poklice na kola a zvolte správnou velikost i design. Vyberete si celoplošné, nebo paprskové poklice?

Údržba krytů kol by měla být běžnou součástí rutiny při umývání vozidla. Nezapomeňte, že pravidelnou údržbou se vám podaří prodloužit životnost poklic.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru