JakČistit.cz » Čištění v domácnosti » Čištění koberců » Jak vyčistit moč z koberce?
|

Jak vyčistit moč z koberce?

Nehoda se stane i u nejslušnějšího domácího mazlíčka. Pokud dojde k ušpinění, je nutné jednat okamžitě. Jak vyčistit moč z koberce?

Jak vyčistit moč z koberce?
Jak vyčistit moč z koberce?

Nehody na koberci se stávají

I ten nejčistotnější domácí mazlíček může někdy uklouznout a udělat nehodu na vašem koberci. To samé platí u malých dětí. Situací může být mnoho. Zapomenete na venčení, zvíře je ve stresu nebo nemocné.

Pokud k takové situaci dojde, určitě není důvod k panice. Stačí, abyste koberec z moči vyčistili co nejdříve od zjištěné nehody. Jinak by se skvrny od moči mohly usadit do vláken koberce, vycpávky či podlahy pod kobercem, což způsobí obtížný a zapáchající problém. Většina domácích mazlíčků pak začne i nadále močit ve stejné oblasti, pokud není zápach dostatečně odstraněn.


Čištění skvrn od moči

U čerstvých skvrn vždy začněte odsátím co největšího množství moči z koberce.

Jak odsát co nejvíc moči z koberce:

 1. Jako první namočte ručníky do studené vody, vyždímejte je v ruce a položte je na skvrnu.
 2. Na ručník položte vrstvu igelitu nebo alobalu. K lepšímu vsáknutí moči je potřeba ručníky zatížit. Můžete použít kýbl vody, PET lahve, apod.
 3. Pokud je to možné, umístěte ručníky také pod koberec, čímž zabráníte proniknutí moči do vrstvy pod kobercem a také zabráníte šíření moči v podkladové vrstvě samotného koberce.

Jestliže máme doma orientální koberce, vlněné či hedvábné kusy, či se jedná o velké znečištění, pak doporučujeme kontaktovat profesionální firmu, která se čištěním koberců zabývá komplexně. Jedině tak bude váš koberec opět hygienicky čistý, bez zápachu a bez nechtěného vyblednutí vláken.

Co budete potřebovat pro čištění koberce?

Jestliže zatím nemáte zkušenosti s vámi vybraným čističem koberců, pak doporučujeme, použít nejdříve na malém místě, abyste se ujistili, že nedojde ke skvrnám, vyblednutí barvy nebo jinému poškození.

Jak odstranit moč z koberce krok po kroku

1. Odsátí moči

 • Pokud je skvrna od moči čerstvá, položte na místo starý ručník a odsajte přebytečnou vlhkost za použití co největší tělesné hmotnosti (zkuste se na ručník postavit).
 • Pokud moč zaschla, označte čtverec kolem oblasti papírovou páskou.

2. Čištění skvrny a zápachu moči

2. 1. Syntetické koberce

 1. Naneste na znečištěnou plochu od moči přípravek Simple Solution Enzymatický odstraňovač a čistič moči 1 l. Postupujte podle návodu na přípravků.
 2. Skvrnu otřete starým ručníkem krouživými pohyby, pracujte zvenčí dovnitř. (nezapomeňte nosit gumové rukavice)
 3. Po odstranění skvrny postříkejte čistou vodou k opláchnutí.
 4. Skvrnu nyní vysušte čistým ručníkem do sucha, dokud nebudou zbytky odstraněny.
 5. Skvrnu zakryjte čistým hadříkem nebo stohem papírových ručníků a zatěžkejte.
 6. Nechte zatížené několik hodin nebo přes noc.
 7. Odstraňte závaží a ručníky a nechte oblast oschnout.
 8. Když je oblast zcela suchá, vysajte, abyste odstranili zbývající zbytky a obnovili texturu koberce.
 9. Po odstranění zápachu a skvrny můžete ještě celou plochu vyčistit přípravkem na čištění koberců (například Larrin Koralan čistící pěna pro ruční čištění na koberce a potahy 500 ml).

2. 2. Perské koberce a koberce z přírodních vláken (vlna, sisal, juta, kokos, hedvábí)

 1. Naneste na skvrnu od moči speciální odstraňovač skvrn z koberců z přírodních vláken Dr.SCHUTZ Alibaba šetrný odstraňovač skvrn 200 ml. Postupujte podle návodu na přípravků.
 2. Skvrnu otřete starým ručníkem krouživými pohyby, pracujte zvenčí dovnitř. (nezapomeňte nosit gumové rukavice)
 3. Po vyčistění skvrny postříkejte čistou vodou k opláchnutí.
 4. Skvrnu nyní vysušte čistým ručníkem do sucha, dokud nebudou zbytky odstraněny.
 5. Skvrnu zakryjte čistým hadříkem nebo stohem papírových ručníků a zatěžkejte.
 6. Nechte zatížené několik hodin nebo přes noc.
 7. Odstraňte závaží a ručníky a nechte oblast oschnout.
 8. Když je oblast zcela suchá, vysajte, abyste odstranili zbývající zbytky a obnovili texturu koberce.
 9. Po odstranění skvrny a vyschnutí koberce můžete ještě celou plochu vyčistit suchou pěnou Dr. Schutz suchá pěna 400 ml.

Další tipy a nápady

Pokud jste na skvrnu moči přišli až poté, co zaschla a koberec je navíc vybaven pěnovou vycpávkou, doporučujeme použití profesionálního čištění, nebo použijte parní čistič či jiný vysoce účinný čistící stroj na koberce. Profesionální firmy mají k dispozici speciální enzymatické odstraňovače skvrn a neutralizátory zápachu moči.

Ručníky, které jste použili k čištění moči, nikdy nenechávejte volně ležet. Po vyprání doporučujeme nechat uschnout venku, popř. je ihned zlikvidovat. V případě, že je necháte volně ležet, váš domácí mazlíček je bude brát jako signál pro další močení na tom samém místě.

Po čištění koberce se vyhněte chůzi po vlhké oblasti. Ujistěte se, že všechna místa jsou suchá, než po nich budete opět chodit. (vlhká vlákna koberce přitahují více nečistot než suchá a můžete skončit s větší skvrnou, než jste očekávali).

V obchodech se zvířaty je k dispozici mnoho enzymatické neutralizátorů zápachu moči. Jedná se o přípravky, které se nanášejí na skvrny a jak zasychají, enzymy rozkládají kyseliny a odstraňují zápach moči z vašich koberců. Odstranit pach jednoduše můžete také vodou s octem.

Enzymatické čističe by se nikdy neměly používat na vlněné koberce nebo jiné přírodní koberce, jako je hedvábí, protože by mohly odbarvit a poškodit vlákno koberce.

Zejména pokud máte domácí mazlíčky, důrazně doporučujeme, abyste si pro hloubkové čištění koberců vybrali renomovaný profesionální čistič koberců, ale pokud se rozhodnete hloubkové čištění koberců sami pomocí pronajatých čistících strojů, ujistěte se, že koberec nepřesycujete (to může způsobit oddělení rubu nebo švů koberce) a ujistěte se, že máte dostatečné větrání pomocí ventilátorů, které pomáhají rozptýlit pachy z čisticího roztoku.

Odstranění zápachu od moči speciálním přípravkem

 1. Při čištění zápachu moči je třeba použít enzymatické přípravky, které odstraní příčinu zápachu a ne ho pouze překryjí.
 2. Enzymatické přípravky bohužel mohou obarvit materiály z přírodních vláken (vlněné koberce, bavlna apod.)
 3. Postřikovačem naneste přípravek Simple Solution Enzymatický odstraňovač a čistič moči 1 l na zdroj zápachu.
 4. Osvědčilo se mi nanášet ho ve formě větších kapek (jako když kropíte prádlo), které lépe proniknou materiálem až ke zdroji zápachu. Pokud vytvoříte jen jemnou mlhu a povrchu materiálů, tak nedosáhnete kýženého výsledku.
 5. Naneste přípravek s dostatečným přesahem i do okolí skvrny.
 6. Nechte enzymy působit cca 10 minut.
 7. Poté savou bílou utěrkou odsajte přebytečnou vlhkost.
 8. Nechte 1 až 2 dny přirozeně uschnout.
 9. Pokud zápach přetrvává, tak se zřejmě přípravek nedostal až úplně ke zdroji zápachu a postup opakujte.

Použijte na ruční čištění koberců:Sdílejte návod:

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *