Jak vyčistit školní batoh nebo aktovku?

Září se nám neúprosně blíží a s ním i čas, kdy děti po prázdninách nastupují do školních institucí. A nyní všem vyvstane na mysli asi ten nejdůležitější školní doplněk, školní batoh či aktovka. Ať už se rozhodnete z jakéhokoliv důvodu ponechat dítěti batoh z minulého školního roku nebo se chystáte batoh například nabídnout k prodeji, je důležité, aby byl čistý. Správným čištěním a údržbou prodloužíte život každého školního parťáka. A v našem článku naleznete návod, jak toho docílit rychle a efektivně.

Jak vyčistit školní batoh nebo aktovku?
Jak vyčistit školní batoh nebo aktovku?

Doporučené čističe skvrn při praní prádla:

Tipy před čištěním

 

Ještě než se vrhnete na samotné čištění, máme pár rad, které se budou zaručeně hodit.

Význam pracích znaků na štítku

 1. výrobek se nesmí prát
 2. ruční praní
 3. výrobek se nesmí bělit
 4. výrobek se nesmí žehlit
 5. výrobek se nesmí čistit chemicky
 6. výrobek se nesmí sušit

Jestli si nejste jisti stálostí barev, otestujte čistící přípravek pouze na malém, méně viditelném místě batohu nebo aktovky.


Zbavte aktovku nebo batoh zápachu

Občas se stane, že dítko zapomene v batohu starou svačinu nebo propocený cvičební úbor. V nejhorším případě kombinaci obojího. Abyste se zbavili zápachu, použijte jednoduchý trik.

 1. Nasypte na dno jedlou sodu.
 2. Nechte sodu působit nejlépe přes noc. Zajistíte si tak dokonalé odstranění zápachu.
 3. Druhý den jedlou sodu vysajte vysavačem a máte po zápachu.

Čištění školního batohu

Čištění batohů má pouze pár důležitých zásad, které bychom při jejich správném čištění měli dodržet.

Praní batohu v automatické pračce

I když bychom školní batohy a hlavně aktovky neměli prát v pračce, spoustu z nás to přesto dělá. Nejdříve si ale ověřte, jakou má batoh výstelku. Některé batohy výstelku nemají, jiné mají naopak výstelku například z tvrzeného kartonu, který by se v pračce rozmočil.

 1. Pokud se však i přes varovaní, které je většinou umístěno na štítku batohu, pračku použít, učiňte tak na krátký program s co možná nejnižšími otáčkami. Jako prací prostředek raději použijte prací gel. Je ve vodě lépe rozpustný a nezanechá skvrny.
 2. Po vyprání batoh z pračky vyndejte a nechte ho vyschnout nejlépe na čerstvém vzduchu, ne však na sluníčku. Mohlo by se stát, že by vám barvy rychle vybledly.
 3. Nezapomeňte na impregnační sprej (například Colourlock Imprägnierung Für Textilien 500 ml). Nejenže prodloužíte životnost batohu ale zaručíte tak i jeho nepromokavost.

Ruční čištění batohu

Ruční čištění batohu bude ten nejlepší způsob. Oproti praní v automatické pračce je praní šetrnější a nedochází k poničení právě tak, jak to často bývá u praní v automatických pračkách.

 1. Batoh nejdříve osprchujte v teplé, ne však v horké vodě. Pozornost věnujte všem kapsám a přihrádkám. Osprchováním batoh zbavíte prvotních nánosů nečistot a čištění pak bude o to snadnější.
 2. Nyní si vezměte na pomoc prací gel, který rozpustíte ve vodě a houbičku na nádobí či hadřík. Celý batoh s těmito pomocníky vyčistěte a dobře opláchněte. Oplachování věnujte zvýšenou pozornost, protože zaschlé zbytky pracího gelu mohou způsobit nevzhledné skvrny.
 3. Po vyčištění batoh nechte vyschnout nejlépe na čerstvém vzduchu, ne však na sluníčku. Mohlo by se stát, že by vám barvy rychle vybledly. Pokud na vzduchu sušit nemůžete, dobře poslouží i zavěšení nad vanu. V tomto případě je ale sušení značně delší.
 4. Na závěr opět použijte impregnační sprej (například Colourlock Imprägnierung Für Textilien 500 ml).

TIP: Na čištění batohu z textilu použijte přípravek Colourlock Textilreiniger 250 ml.

Čištění školních aktovek

Čištění školních aktovek je o něco náročnější, než je tomu u batohů. Mývají pevné, kovové konstrukce a jsou z hrubé látky, která se ale snadněji poškodí.

Praní aktovek v automatické pračce

U čištění školních aktovek opět platí, že by se neměly prát v pračce. Ale jak už jsme zmínili výše, leckdo na to nedbá. Pokud se i přesto rozhodnete pro čištění tímto způsobem, činíte tak na vlastní riziko a vzniká tak možnost, že aktovku snáz poškodíte.

 1. Z aktovky nejdříve odstraňte kovové výztuže.
 2. Perte na jemné ruční praní s minimem otáček. Použijte prací gel nebo prací kapsli.
 3. Po vyprání aktovku z pračky co nejdříve vyndejte a nechte ji uschnout nejlépe na čerstvém vzduchu, ne však na sluníčku.
 4. Opět platí, že péčí se prodlužuje životnost, proto i u aktovek použijte na části z textilu impregnační sprej (například Colourlock Imprägnierung Für Textilien 500 ml).

Ruční čištění školních aktovek

Drobné nečistoty se dají snadno odstranit pouze pomocí teplé vody a hadříku, pokud ale aktovka potřebuje generální čištění, platí zde stejný postup jako při ručním čištění batohů.

 1. Aktovku nejdříve omyjte pod sprchou. Všímejte si i všech přihrádek a kapes.
 2. V teplé vodě rozpusťte prací gel, nebo prací kapsli. Čistící roztok naneste na houbičku nebo hadřík a aktovku vyčistěte.
 3. Dobře opláchněte. Oplachování opět provádějte důkladně, abyste předešli vzniku nevzhledných skvrn.
 4. Aktovku nechte dobře proschnout. Ideální by byl opět čerství vzduch bez sluníčka ale pokud tuto možnost nemáte, pověste ji například nad vanu v koupelně.
 5. Po uschnutí opět použijte na textilní části impregnaci (například Colourlock Imprägnierung Für Textilien 500 ml).

Nikdo by nechtěl poslat své dítko do nového školního roku s umorousaným batohem, díky našemu návodu se vám to nestane.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru