Jak vyčistit skvrny od kávy z koberce?

Skvrna od kávy na koberci dokáže nadělat velkou paseku hlavně v případě, že ji neodstraníte včas. Jak odstranit i zaschlé skvrny od kávy z koberce?

Jak vyčistit skvrny od kávy z koberce?
Jak vyčistit skvrny od kávy z koberce?

Krásný koberec beze skvrn? Jde to!

Koberec se těší velké oblibě v každé domácnosti. Ať už se jedná u kusový koberec před gaučem, pod jídelním stolem nebo jako běhoun či metrážový koberec po celé místnosti, vždy dokáže interiér sjednotit, navodit pocit útulnosti a v neposlední řadě v chladných měsících zahřát.

Jenže jde o podlahovou krytinu, která je každý den namáhána. Proto vyžaduje důkladnou péči, stejně tak, jako každá jiná podlaha. Jenže na rozdíl od dlažby, vinylu či dřeva, je jeho údržba náročnější.

Co dělat, když se na koberec nechtěně rozlije káva?

Poradíme, jak odstranit skvrny od kávy z koberce i za pomocí babských rad, pokud zrovna nemáte rychle po ruce účinné chemické čističe.


Jak vyčistit koberec od kávy pomocí ubrousků

Vylila se vám nedopatřením káva na koberec? Pokud si nehody všimnete včas, není důvod k panice. Stačí, když použijete obyčejné dětské nebo kuchyňské utěrky.

Stačí ubrousek na skvrnu položit, mírně zatlačit a nechat kávu do utěrky nasáknout. Především dětské ubrousky jsou velmi savé, proto dokážou skvrnu do sebe jednoduše vpít. Raději použijte ubrousků hned několik.

Pokud na místě zůstávají i tak viditelné stopy po kávě, připravte si čisticí směs.

Do trochu studené vody přidáme jedlou sodu v takovém poměru, že vznikne hustá kašička. Naneste ji na skvrnu nebo na její pozůstatky. Působit nechte několik hodin, nejlépe přes noc a poté zbytky sody z koberce vysajte vysavačem. Tento postup by měl zbytky kávy z koberce beze zbytku odstranit. Pokud je však skvrna větší, poslouží tato metoda jako první pomoc do doby, než koupíte vhodný chemický čistič.

Jak odstranit rozlitou kávu z koberce?

Znáte to všichni. Stačí chvilka nepozornosti a hrnek s kávou se ocitá na vašem koberci. Nejhorší na nastalé situaci je, že káva zrovna nepatří mezi tekutiny, které by se daly snadno a rychle odstranit. Pokud je skvrna od kávy velká, doporučujeme následující postup jejího čištění.

Jak z koberce odstranit rozlitou kávu?

Co budete potřebovat?

 • Bílý hadřík
 • ručník
 • mísu
 • dva hrnky teplé vody
 • 1 lžíci jaru
 • 1 lžíci bílého octa
 • studenou vodu
 • ocet pro zalití skvrny

Postup při čištění rozlité kávy na koberec

 1. Hned po tom, co se káva na koberec rozlije, položte na skvrnu čistý bílý ručník. Nikdy rozlitou kávu nedrhněte. Ručník na skvrnu pouze přitlačte a počkejte, až tekutina vpije. Postup opakujte do doby, dokud ručník kávu vstřebává.
 2. Pak dejte ručník stranou a na vzniklou skvrnu nalijte neředěný ocet. Nechte jej působit minimálně deset minut.
 3. Připravte si do mísy vodu, přidejte jak, ocet a důkladně promíchejte.
 4. Do vzniklé tekutiny namočte čistý bílý hadřík a naneste na kávovou skvrnu poté, co odběhla doba pro účinek octa. Suchým čistým hadříkem skvrnu vysušte.
 5. Tekutinu s vaším domácím čističem vylijte. Do mísy nalijte čistou vodu a skvrnu s ní ještě několikrát pomocí bílého hadříku očistěte. Mělo by být hotovo. V případě, že skvrna stále přetrvává, celý postup opakujte.

Další tipy, jak odstranit skvrny od kávy z koberce

Teplou vodu při čištění skvrny nepoužívejte!

Horká voda je sice nezbytná k tomu, abyste si připravili lahodnou kávu, ale při čištění skvrn je na škodu. V boji s fleky organického původu, kam řadíme skvrny od kávy, dále také od čaje, mléka nebo krve, se horké vodě vyhněte. Pokud byste ji použili, zašpiněné místo už nijak nevyčistíte. Pokud odstraňujete skvrnu od kávy z malého koberce, který následně vložíte do pračky, ujistěte se, že skvrna je úplně pryč. To samé platí také u sušičky. Jestliže se rozhodnete koberec sušit v sušičce, dobře se ujistěte, že je skvrna 100 % odstraněna.

I u čištění nábytku záleží na rychlosti

Jedno důležité pravidlo při odstraňování skvrn od kávy je, že musíte začít jednat ihned po vzniku skvrny. Často se stává, že se vznikem skvrny na koberci je politý i nábytek. Konferenční stolek stačí otřít hadříkem. Co ale dělat, když se káva při rozlití dostala také na sedací soupravu nebo křeslo? Postup je jednoduchý. Jednejte okamžitě, a to ve stejném postupu, jako při čištění koberce.

Pozor dejte také na situace, kdy je koberec položený na přírodním kameni. Například na dlaždicích ze žuly, mramoru nebo pískovce. Kyselost kávy se totiž porézním materiálem snadno dostane dovnitř a kámen naleptá. Pokud se tak stane, připravte si peroxid vodíku 12 = spolu s práškem na nádobí a naneste pastu na nažloutlé místo. Nechte působit, dokud skvrna nezmizí.

Jak odstranit bílou kávu z koberce?

Nejhorší na odstranění skvrn z čalounění a koberce je káva černá. Ale i káva s mlékem nadělá pořádnou paseku. I když by se mohlo stát, že na první pohled skvrna není až tak hrozná, tmavý pigment z kávy se nikam nevytratí a po zaschnutí už nepůjde vyčistit tak dobře, jako když je skvrna čerstvá.

Jestliže dojde k nehodě s bílou kávou, použijte co nejrychleji vlhkou, dobře savou utěrku nebo kuchyňské papírové ručníky. Přitlačte na místo skvrny a postup opakujte do doby, dokud utěrka vstřebává tekutinu. Pak místo vyčistěte vhodným prostředkem na koberce a čalounění.

Běžně k dostání v obchodech s drogerií je například velmi účinný Vanish Gold šampon na koberce 500 ml.

Čištění koberce speciálním přípravkem

 1. Před čištěním koberec důkladně vysajte vysavačem.
 2. Nejprve na nějakém skrytém místě vyzkoušejte, zda přípravek neodbarvuje koberec.
 3. Připravte si kbelík nebo hlubší lavor.
 4. Prostředek na ruční čištění koberců Vanish Gold šampon na koberce 500 ml zřeďte s vodou v poměru 1 díl Vanishe a 9 dílů vody o teplotě 40 °C.
 5. Rychlým mícháním roztok vyšlehejte do pěny.
 6. Pěnu naneste na koberec buď kartáčem nebo molitanovou houbou. Vyvarujte se přílišnému provlhčení koberce.
 7. Skvrny zkuste odstranit přípravkem Dr. Beckmann čistič na skvrny z koberců s kartáčem 650 ml.
 8. Po úplném zaschnutí uschlou pěnu s nečistotami vysajte vysavačem.

Speciální odstraňovače skvrn od kávy

Čištění skvrn z oblečení

 1. Postupujte dle návodu na obalu přípravku.
 2. Použijte některý z těchto čističů:
 3. Podložte skvrnu bílou suchou savou utěrkou, kterou položíte na malý talířek.
 4. Na skvrnu naneste čistič a nechte působit několik minut (10-15 minut), aby se skvrna začala rozpouštět.
 5. Nenechte čistič na skvrně zaschnout, můžete skvrnu přikrýt dalším talířkem.
 6. Po 10-15 minutách nahraďte spodní utěrku, do které se rozpuštěné nečistoty začaly vsakovat, novou suchou savou utěrkou.
 7. Začněte z horní strany skvrnu odtupovávat a proklepávat další tentokrát vlhkou utěrkou, až skvrna zmizí. Tupujte od okrajů do středu.
 8. Po odstranění skvrny vymáchejte ve studené vodě.
 9. Poté vyperte ručně nebo v pračce pracím prostředkem.

Čištění skvrn z koberců, sedaček

 1. Tekutiny odsajte savou utěrkou, tuhé nečistoty seškrábněte lžičkou.
 2. Skvrnu odstraňujte tupováním, nedřete silou, nepoužívejte kartáče.
 3. Na savou bílou utěrku naneste čistič skvrn HG extra silný čistič skvrn 500 ml nebo Dr. Schutz Fleck & Weg 100 ml.
 4. Skvrnu odtupovávejte od okrajů ke středu. Tupujte opakovaně čistou plochou utěrky.
 5. Po odstranění skvrny místo přečistěte čistou vodou, přebytečnou vlhkost odtupujte suchou utěrkou a na závěr přiložte suchou utěrku a zatižte ji a pravidelně vyměňujte za suchou.
 6. Podrobný postup i s videonávodem: postup odstraňování skvrn.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru