Jak odstranit malířskou barvu z koberce?

Malujete a vylila se vám omylem malířská barva na koberec? Nebo se koberec při malování nechtěně potřísnil cákanci barvy? Poradíme, jak odstranit malířskou barvu z koberce.

Jak odstranit malířskou barvu z koberce?
Jak odstranit malířskou barvu z koberce?

Mějte krásně vymalovaný a čistý interiér

Dokonale hladké, čisté a upravené zdi jsou tou nejlepší vizitkou každého majitele bytu či domu. Investujte i vy do práce zkušených štukatérů a pak vyberte kvalitní barvu v odstínech, které se budou hodit do celkového designu vašeho bytu.

Že zvládnete výmalbu svépomocí? Proč ne! Ale pozor na případné skvrny na koberci od malířské barvy. Zkušení malíři totiž používají kvalitní krycí prostředky a předají vám po práci dokonale čistý interiér.

V případě, že si budete interiér malovat sami, může se snadno stát, že se ušpiní nejen vybavení interiéru, ale také koberec, ze kterého jde malířská barva špatně dolů.

Stala se vám taková nehoda? Poradíme, jak odstranit malířskou barvu z koberce.


Čištění koberce od malířských barev

Odstranění barvy z koberce není vždy snadný úkol. V malířských barvách jsou totiž akrylátové složky, které mohou zanechat na koberci trvale fleky.

Pokud vám na koberec ukápne barva, odstraňte ji okamžitě.

Co dělat, když stopy malířské barvy najdete až ve chvíli, kdy je zaschlá?

Na bílé koberce můžete použít agresivní čističe, jako je odlakovač na nehty, na barevné koberce už musíte být opatrnější. U nich doporučujeme použít pouze ocet. Účinek lze zvýšit přidáním soli.

Jak si co nejúčinněji poradit s kapkami od malířské barvy na koberci, vám poradíme v následujících řádcích.

Určete, jaký typ barvy máte

Malířské barvy jsou vyráběny v různých typech s nejrůznějším složením. Podle toho se určuje jejich použití, například v interiéru, ve vlhkých prostorách, v exteriéru.

Jakmile se barva vylije, musíte vědět, o jaký typ malířské barvy (akrylátová, disperzní, vinylová, latexová, vápenná, silikátová) se jedná. Protože každá barva vyžaduje použití jiných čisticích prostředků.

Jakmile zjistíte, jaký typ barvy ulpěl na vašem koberce, můžete začít s čištěním dle našich tipů.

Při čištění vždy používejte čistý bílý hadřík

Pro čištění koberce je důležité vždy použít bílý hadřík nebo papírové kuchyňské utěrky. Proč?

Barevné hadříky mohou svůj pigment přenést na koberec a nadělat více škody, jak užitku. Pokud doma nemáte bílý hadřík ani kuchyňské utěrky, doporučujeme použít bílé bavlněné tričko nebo čistou bílou kuchyňskou utěrku.

Jak vyčistit suchou / mokrou malířskou barvu?

Ať už se jedná o suchou či ještě mokrou malířskou barvu, s jejím odstraněním je vždy mnoho komplikací.

Zajistěte, aby se barva dala co nejrychleji odstranit. To znamená, aby se skvrny nestaly trvalými. Když je barva už zaschlá, budete ji muset před čištěním změkčit.

Odstranění malířské barvy pomocí ředidla na barvy

Pro odstranění jakékoliv barvy z koberce se hodí ředidlo. Některá z nich, jako například aceton, však může rozpustit lepidlo, které drží kobercová vlákna pohromadě.

Hlídejte si proto množství ředidla, které na koberec aplikujete a i to, zda ředidlo nemění barvu koberce.

Koberec od barvy čistěte šetrně

I když to svádí, barvu z koberce nikdy neodstraňujte drhnutím. Tím byste mohli snadno rozšířit barvu do okolních míst a dostat ji hluboko dovnitř koberce. Její odstranění by bylo ve výsledku mnohem komplikovanější.

Vždy raději barvu šetrně odstraňte pomocí hadříku nebo houbičkou tak, aby se do nich barva z koberce vsákla a šetrně se tak odstranila.

Zkusit můžete účinný roztok na čištění koberců

Nejšetrnějším způsobem, jak malířskou barvu z koberce odstranit, je použití vhodného přípravku na čištění koberce. Na čištění skvrn použijte Dr. Beckmann čistič na skvrny z koberců s kartáčem 650 ml.

Použít můžete také přípravky, které máte běžně doma po ruce. Například Vanish Gold šampon na koberce 500 ml.

Jak odstranit malířskou akrylátovou barvu z koberce?

Malířská akrylátová barva se z koberce odstraňuje nejsnáze.

Stačí, když zaschlou barvu z koberce pomocí kartáčku na zuby nebo drátěnkou šetrně vydrolíte. Můžete použít také kuchyňský nůž k jejímu seškrábnutí.

Poté vezměte čistý hadřík a skvrnu důkladně otřete, abyste odstranili zbytek barvy.

Jak odstranit malířskou olejovou barvu z koberce?

Malířská olejová barva se z koberce odstraňuje pomocí škrabky, dokud je ještě mokrá. Pokud už barva na koberci zaschla, budete muset koberec napařit pomocí parního čističe (například Ruční parní čistič Sencor SSC 3001YL). Ten barvu šetrně rozpustí a změkčí ji. Kousky barvy můžete rozlámat na menší kousky, se kterými se bude lépe manipulovat.

Po odstranění všech hrubých nečistot použijte čistý bílý hadřík a ředidlem na barvy, např. acetonem nebo terpentýnem, odstraňte zbytek barvy. Pozor, nejdříve na malém – neviditelném kousku koberce vyzkoušejte, zda použitá chemie nemá vliv na blednutí barvy koberce. Nakonec skvrnu pomocí hadříku a teplé vody s čističem koberce vyperte a nechte volně uschnout.

Jak odstranit malířskou latexovou barvu z koberce?

Latexové barvy z koberce je důležité odstranit hned, dokud jsou ještě mokré. Tím zabráníte jejich rozšíření na další místa a do vnitřních částí koberce.

Čerstvou barvu seškrábněte z vnější strany směrem ke středu. Zabráníte jejímu vytlačení na nezabarvená místa na koberci.

Pak vezměte čistý bílý hadřík a položte jej na barvu. Skvěle poslouží v tomto případě i papírová kuchyňská utěrka. Mokrá latexová barva má tendenci se dobře vsáknout do hadříku, aniž byste jej museli složitě drhnout a třít s ním o koberec.

Pak už stačí zbytky barvy odstranit teplou vodou se saponátem na koberce (například Vanish Gold šampon na koberce 500 ml) a čistým hadříkem do doby, než bude koberec opět čistý. Mokrou skvrnu nechte volně uschnout, nešlapte po ní.

Čištění koberce speciálním přípravkem

  1. Před čištěním koberec důkladně vysajte vysavačem.
  2. Nejprve na nějakém skrytém místě vyzkoušejte, zda přípravek neodbarvuje koberec.
  3. Připravte si kbelík nebo hlubší lavor.
  4. Prostředek na ruční čištění koberců Vanish Gold šampon na koberce 500 ml zřeďte s vodou v poměru 1 díl Vanishe a 9 dílů vody o teplotě 40 °C.
  5. Rychlým mícháním roztok vyšlehejte do pěny.
  6. Pěnu naneste na koberec buď kartáčem nebo molitanovou houbou. Vyvarujte se přílišnému provlhčení koberce.
  7. Skvrny zkuste odstranit přípravkem Dr. Beckmann čistič na skvrny z koberců s kartáčem 650 ml.
  8. Po úplném zaschnutí uschlou pěnu s nečistotami vysajte vysavačem.

Použijte na ruční čištění koberců:


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru