Jak vyčistit pračku od nečistot a zápachu?

Jak vyčistit pračku od nečistot a zápachu? Hledáte levný a jednoduchý způsob, jak vyčistit pračku? V článku se dočtete, nejen, jak ji vyčistit a zbavit zápachu, ale také, jak se o pračku starat během jejího provozu.


Zápach z pračky je problém, který se čas od času nevyhne žádné domácnosti. Začíná to bubnem pračky, z kterého se line nepříjemný odér a později zatuchle zapáchá i prádlo.

Mnozí v první chvíli mění prací prášky a aviváže a zkoušejí všemožné prostředky z drogérie. Často ale problém přetrvává. A nezáleží ani na typu či stáří pračky.

Proč nám pračka zapáchá?

  • Pračka je umístěna ve vlhkém a nevětraném prostředí.
  • Prádlo je práno při nízkých teplotách a malém množství vody a nespláchne tak všechny nečistoty, které pak v různých koutech pračky uhnívají.
  • Pračka je přeplněná, prádlo se dostatečně nevypere ani nevymáchá.
  • Odpadní hadice je umístěna tak, že se do ní mohou šířit nebo se v ní usazovat baktérie a plísně.
  • Pračce neprospívají bohužel ani prací gely nebo ekologický mýdlový sliz. Díky své konzistenci je mnohdy pračka nedokáže spláchnout a naopak ji zanášejí.

Co dělat, aby pračka nepáchla?

  1. Místnost, kde je umístěna pračka, pravidelně větrejte.
  2. Stejně tak přistupujte i k filtru a prostoru za ním. Je nutné zbavit se všech usazenin a nečistot.
  3. Dávkujte prášek podle návodu, druhu tkaniny a tvrdosti vody.
  4. Po vyprání nechte otevřený zásobník i dvířka pračky.
  5. Čas od času, nejlépe 2 x do měsíce, nastavte pračku na 60 nebo 90 stupňů. Ložnímu prádlu, ručníkům a utěrkám to jen prospěje.
  6. Ekologicky smýšlejícím pradlenkám doporučujeme vyprat pračku na 90 stupňů a do bubnu místo prádla nalít litr octa.
  7. Alespoň jednou za čtvrt roku vyčistěte filtr a po každém praní zkontrolujte za pomoci suchého hadříku těsnící gumu umístěnou u dvířek pračky.
  8. Někteří výrobci již u svých praček vyvinuli samočistící programy nebo programy na čištění párou, ale lze se bez nich obejít.

Nutno dodat, že někdy ani sebelepší rady nepomohou a je nutné se obrátit na profesionály. Pračka může trpět konstrukční vadou, například bubnu, čerpadla nebo motoru a pak je třeba pračku rozebrat a opravit.

Doporučujeme také pozorně číst návody, zejména pokud se rozhodujete prát třeba vlnu.  Ne vždy je na ni pračka vhodná a může dojít i k jejímu zanesení.

Jak vyčistit pračku opravdu důkladně?

Valcha se už nějaký čas nepoužívá a skoro každý pere prádlo v automatické pračce. Vhodit prádlo, pomačkat čudlíky a čekat. Postup, který v základu všichni používáme, a který vždy končí u vytažení prádla.

Praní ve špíně

Umyli byste si auto ve špinavé plesnivé vodě? Myli byste příbory v plesnivé vodě? Myslím, že většina odpoví jednoduše „Ne, fuj!“. Proč tedy všichni perete přesně v takto zanesené pračce a neříkáte fuj?

Odpověď je jednoduchá… co oči nevidí to srdce nebolí. Buben se krásně leskne a prádlo voní, tak o čem se zde chci bavit, že.

Pračka ale není jen buben z vnitřní strany a bílá bedna zvenčí.

Je to celá nádrž na vodu, ve které se buben točí. Jsou to hadice přenášející prášek, aviváž a hlavně těsnění s všemožnými záhyby. Právě místa, která nevidíme jsou až neuvěřitelně znečištěná zaschlým práškem, aviváží, neodpařenou vodou a špínou z oblečení. Pokud byste viděli vnitřek pračky, tak už v ní prát snad ani raději nebudete.

Kde všude je v pračce špína?

Těsnění dveří pračky

Nejvíce špíny z prádla, aviváže a hlavně zaschlého nebo zasychajícího pracího prášku najdeme v těsnění dveří pračky. Má mnoho záhybů, kde se drží voda a bakterie či plísně se zde rádi množí.

Je proto doporučeno těsnění nejlépe po každém praní utřít a jednou měsíčně umýt octem nebo kyselinou citrónovou. Nedoporučují se mycí prostředky, protože mohou časem zničit těsnění.

Důležité je mytí těsnění hlavně v záhybech a to i v těsnění nahoře. Při mytí těsnění nezapomeňte ani na dvířka pračky, kde těsnění doléhá.

Nečistoty na těsnění pračky
Nečistoty na těsnění pračky

Zásobník na prací prášek a aviváž

Dalším místem, kde se usazuje hlavně aviváž a prací prášek je právě zásobník na ně.

Tyto zásobníky jdou ve všech pračkách vyndat a umýt ve dřezu nebo umyvadle. Některé stačí potáhnout a u jiných jsou tlačítka na uvolnění.

Zásobník lze umýt již zmíněným octem nebo kyselinou citrónovou.

Usazené nečistoty v zásobníku na prací prášek a aviváž
Usazené nečistoty v zásobníku na prací prášek a aviváž

Prostor pro zásobník

Zásobníkem ovšem špína nekončí. Po vytažení zásobníku se pokuste co nejvíce vyčistit i vnitřní prostor, který se vytažením zásobníku otevřel.

Nečistoty v prostoru pro zásobník
Nečistoty v prostoru pro zásobník

Filtr pračky

Předposlední věcí pro čištění je filtr pračky.

Nachází se v její spodní části za dvířky. Filtr se šroubuje proti směru hodinových ručiček. Počítejte s tím, že se vyvalí určitě množství vody.

Ve filtru se zachytávají vlasy, mince, sponky a nejrůznější předměty, které se dostanou z bubnu do výpusti vody. Pokud by se filtr někdy ucpal, může se spálit čerpadlo.

Buben a vana pračky

Poslední věcí na čištění je buben pračky a celá její vana.

K té se bohužel bez kompletního rozebrání nedostanete. Ale můžete ji kvalitně vyčistit tak, že místo pracího prášku nasypete do zásobníku sáček kyseliny citrónové. S tímto „práškem“ vyperete jednu prázdnou pračku na nejvyšší teplotu. Díky tomu se vyčistí vnitřek bubnu a z části i těsnění a trubky pro vedení aviváže a prášku.

Zkontrolujte i přívodní hadici na vodu a hadici odpadní vody!

Na úplný závěr se ještě občas podívejte na hadici přívodu a odvodu vody. Popraskané přívodní hadice vyměňte, než vytopíte sousedy. Stejně tak odpadní hadice.

Jak již bylo zmíněno, pračka není jen tlačítka s výstupem čistého prádla. Nebude čisté pokud není čistá pračka. Schválně se jdete podívat, co vám kvete pod těsněním dvířek.

Nyní už víte, na co se při čištění pračky nejvíce zaměřit, aby ještě řadu lez sloužila svému účelu.

Tak ať žije čisté a voňavé prádlo a také pračka!

Použijte tyto čističe pračky:


2 názory na “Jak vyčistit pračku od nečistot a zápachu?”

  1. Sarka Novotna

    Mě se osvědčilo použít do zásobníku místo pracího prášku půl hrnku sody a do aviváže lehce zředěný ocet a pustit pračku na plné otáčky. Dobré rady jsem však našla i na http://radybydleni.cz/media/jak-vycistit-pracku-od-zapachu/ . Nerada používám chemické kupované výrobky, spíš dávám na babské rady. Přeci jen naše babičky si také dokázaly poradit bez moderních vymožeností.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru