JakČistit.cz » Čištění v domácnosti » Čištění koberců » Jak vyčistit zvratky z koberce?
|

Jak vyčistit zvratky z koberce?

Jak vyčistit zvratky z koberce? Pokud se vám doma stane nehoda a na koberec přistanou zvratky, je potřeba vyčistit nejen fleky, ale i nepříjemný zápach. Musíte jednat ihned.

Jak vyčistit zvratky z koberce?
Jak vyčistit zvratky z koberce?

Jak vyčistit skvrny?

Na nic nečekejte a ihned se snažte vzniklý flek odstranit.

 1. Odstraňte co nejvíce zbytků z koberce. Použijte lžíci nebo savé papírové utěrky. Následně na postižené místo pouze přitlačte látkovou nebo papírovou kuchyňskou utěrku a snažte se odsát co nejvíce tekutiny, případně pevných zbytků.
 2. Na postiženou oblast nasypte větší množství jedlé sody nebo kukuřičného škrobu. Absorbují do sebe vlhkost. Pokud nemáte sodu, ani škrob, použijte sůl. Nechte působit 15 minut a následně vše vysajte
 3. Pro vyčištění vzniklé skvrny použijte ocet, ideálně bílý. Ten zřeďte s teplou vodou a směs aplikujte na skvrnu. Nechte chvíli působit a pak použijte suchý hadr, kterým odsajete vlhkost z koberce.
 4. Skvrnu propláchněte teplou vodou a důkladně vysušte. Pokud máte možnost, použijte vysavač na mokré vysávání. Jestliže jej nemáte, použijte savý papír nebo suchý hadr.
 5. Skvrnu pomůže odstranit také jádrové mýdlo. To je potřeba nastrouhat a rozpustit v teplé vodě. Vzniklý roztok naneste na skvrnu a nechte chvíli působit. Pak je potřeba opět vysušit.
 6. Také pomohou čističe na bázi enzymů. Ty pořídíte v obchodě s čistícími prostředky nebo v chovatelských potřebách.

Jak odstranit zápach?

Někdy se vám podaří odstranit skvrny, ale zápach se z koberce line dál. Co s ním?

 1. Použijte bílý ocet. Pomocí rozprašovače jej naneste na postižené místo a nechte chvíli působit. Následně postříkejte vlažnou vodo a vše dobře vysušte.
 2. Dalším pomocníkem může být jedlá soda. Naneste ji na potřebné místo, lehce poprašte vodou a nechte chvíli působit. Následně vysušte a vysajte.
 3. Vyzkoušet můžete i prací prášek smíchaný s trochou vody, který vetřete na postižené místo a necháte působit. Klidně i 24 hodin. Následně postižené místo vyluxujte.

Odstranění zápachu od moči speciálním přípravkem

 1. Při čištění zápachu moči je třeba použít enzymatické přípravky, které odstraní příčinu zápachu a ne ho pouze překryjí.
 2. Enzymatické přípravky bohužel mohou obarvit materiály z přírodních vláken (vlněné koberce, bavlna apod.)
 3. Postřikovačem naneste přípravek Simple Solution Enzymatický odstraňovač a čistič moči 1 l na zdroj zápachu.
 4. Osvědčilo se mi nanášet ho ve formě větších kapek (jako když kropíte prádlo), které lépe proniknou materiálem až ke zdroji zápachu. Pokud vytvoříte jen jemnou mlhu a povrchu materiálů, tak nedosáhnete kýženého výsledku.
 5. Naneste přípravek s dostatečným přesahem i do okolí skvrny.
 6. Nechte enzymy působit cca 10 minut.
 7. Poté savou bílou utěrkou odsajte přebytečnou vlhkost.
 8. Nechte 1 až 2 dny přirozeně uschnout.
 9. Pokud zápach přetrvává, tak se zřejmě přípravek nedostal až úplně ke zdroji zápachu a postup opakujte.

Podobné příspěvky