Úklid podle Marie Kondo

Samotné jméno z názvu článku vám možná nic neřekne. Marie Kondo je japonská expertka a poradkyně přes úklid. Do uklízení se zbláznila už jako malé děvčátko, kdy utíkala z hodin tělocviku, aby mohla přerovnat a uspořádat knihovnu ve třídě.


Na svůj revoluční systém úklidu prý přišla jako dítě, když vešla do pokoje, kde z množství nahromaděných věcí a nepořádku omdlela a v tomto stavu zůstala celé dvě hodiny. V bezvědomí údajně slyšela hlásek, který ji našeptával, aby se na věci, které vyhazuje, podívala pozorněji. Pořádkumilovnost navíc podpořila a umocnila i pětiletým pobytem v šintoistickém chrámu, kde je pořádek a nehromadění věci očistou těla i mysli. A tak se zrodila metoda KonMari. Tu si blíže představíme v článku.

Marie Kondo
Marie Kondo
Web Summit [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Dvě fáze a kila zbytečností

Metoda KonMari se skládá ze dvou fází. Fází zbavování se věcí a fází přemýšlení.

První je vyhodit a vytřídit vše, co vám už nepřináší radost. Důležitý je aktuální pocit. V této fázi by jsme podle Marie Kondo měli každou tříděnou věc brát do ruky a položit si otázku: „Přináší mi tohle radost?”

V druhé fázi bychom zbylé věci po třídění měli dát tam, kam patří a to nejlépe vertikálně uložené, takže nám zbude více místa a budeme mít systém, s lepším přehledem.

Základem je zbavit se věcí, které nepotřebujeme a získat více prostoru.

„Úklid je jen nástroj, není to konečný cíl”

Úklidová konzultantka varuje před úklidem krok za krokem. Je podle ní zdlouhavý, vyžaduje vůli a dlouhodobý návyk.

Do úklidu bychom se měli vrhnout po hlavě a zvládnout ho na jeden zátah, který ale může trvat i půl roku, jak uvádí ve své knize Zázračný úklid – pořádek jednou provždy.

Špatný systém úklidu

V knize z odkazu se dočteme například o tom, co při úklidu děláme špatně a jak se chybám vyvarovat.

Pár rad:

  • Měli byste trávit čas odpočinkem, ale domácnost potřebuje zásah vaší ruky.

Chybu dělá snad každý, snažíme se totiž uklidit celý byt či dům naráz.

Podle příručky bychom však měli uklízet pokaždé něco.

Jaké děláme nejčastější chyby při úklidu:

  • Každý den uklízíme chvilku. Tímto stylem se nám uklízení znepříjemní ještě více, což povede k otrávenosti už jen při pomyšlení na nepořádek.
  • Máme pocit, že uklízení je nutné zlo. Příklad si vezměte třeba z utírání prachu, čím více prachu se hromadí, tím hůře se lidem v takovém prostoru dýchá. Měli bychom si uvědomit, že čistá domácnost, prospěje jak tělu, tak i mysli.
  • Úklid považujeme za něco abstraktního. Každého přitom potěší, že účinky své práce vidí okamžitě. Při úklidu nebo spíše po něm, je zaručeně uvidíte a přehodnotí se vaše vnitřní myšlení.
  • Uklízíme podle místa, ne podle kategorie. Stejné předměty či věci, které však uklízíte v různých místnostech. Podle Marie Kondo, bychom měli uklízet věci podle kategorie. To znamená, že si například v pondělí dáte za cíl uklidit všechny knihy, časopisy nebo třeba hračky, což pak opakujme i následující dny a však s věcmi z jiné kategorie.

Stane se, že jsme občas smutní, potřebujeme zaměstnat ruce i hlavu a začneme uklízet. Pamatujme na to, že úklid nastoluje řád.

KonMari v praxi

Pokud se vám tato metoda líbí, můžete si ji vyzkoušet v praxi a to následovně.

Udělejte hromadu

Úklid vám zabere i několik dní, ve výsledku ale užasnete.

Na hromadu si naskládejte věci podle kategorií, což znamená knihy ke knihám, boty k botám a tak dále. Až uvidíte kolik věcí máte z každé kategorie, určitě se rozhodnete, že jich tolik ani nepotřebujete.

Ponechte si pouze ty věci, které ve vás vzbuzují pocit radosti

Jde vlastně o základní kámen této metody. Cílem je, aby jste si ponechali pouze věci, které vás těší.

Žádná nostalgie

Snad každý má například předměty, které nám zůstaly jako vzpomínka na někoho, kdo už není mezi námi. Marie radí, aby jste je buď začali používat nebo věnovali někomu, komu radost jistě udělají.

Zbavte se nepotřebných papírů

Stohují se vám doma dokumenty, které jsou staré i desítky let ale k ničemu je nepotřebujete? Vyhoďte je. Další pak roztřiďte na ty, které jsou důležité a můžete si je například naskenovat do úložiště a na ty, které se musí vyřešit. Až budou vyřešené, tak je můžete přidat k těm naskenovaným.

Nový způsob skládání oblečení

Oblečení by se mělo ukládat vertikálně tak, aby bylo naskládané za sebe. Docílíte toho způsobem, kdy ho složíte tak, aby stálo. Získáte tak lepší přehled i více prostoru.

Třiďte věci podle velikostí

Věci by měly být uloženy v plastových přepravkách tak, aby byly roztříděné podle velikostí. Budete mít lepší přehled o tom, kde je co uložené.

Kuchyň

Věci v kuchyní si uložte podle toho, jak často je používáte. Často se totiž stává, že nám například na lince stojí předměty, které používáme dvakrát do měsíce.

Každá věc má své místo

Marie říká, že i my máme místo, kam patříme. Stejné by to mělo být i s věcmi, které mají svůj vlastní box nebo krabičku a patří na své místo. Budeme pak mít tendenci vracet je na své místo a úklid si výrazně usnadníme.

Líbí se vám úklid podle Marie Kondo? Na webech se nachází mnoho videí od této japonské kouzelnice přes úklid. Najdete mezi nimi dokonce i seriál, kde se dozvíte spoustu zajímavých rad i tipů. Proč to nezkusit?


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru