Jak čistit a ošetřovat dřevěný nábytek z masivu?

Dřevěný nábytek dodá vašemu interiéru nádech luxusu a originality. Jak správně o nábytek z masivu pečovat, aby vydržel dlouhé roky krásný?

Jak čistit a ošetřovat dřevěný nábytek z masivu?
Jak čistit a ošetřovat dřevěný nábytek z masivu?

Ochrana nábytku je nezbytná

Dřevo je přírodní materiál, který je sám o sobě velmi odolný, krásný a originální. Pro větší ochranu je opatřen povrchovou úpravou v podobě vosku, oleje nebo laku. Takto ošetřený nábytek vydrží delší dobu krásný, hebký a na pohled zdravý. Ochranná vrstva navíc zajistí zvýšenou odolnost vůči působení vlhkosti a mechanickému poškození. Čištění ošetřeného dřeva je snadnější a odpadá starost s častější údržbou.

Jak dřevěný nábytek čistit, aby nepřišel o svou krásnou strukturu a byl po dlouhé roky krásný na pohled? Na to se podíváme v následujícím článku. Ačkoliv jde o přírodní materiál, nevyžaduje příliš mnoho času a námahy při ošetření. Samozřejmě v této chvíli myslíme každodenní čištění dřevěného nábytku běžným způsobem. Ale i přesto je třeba znát několik pravidel, aby nábytek vypadal dlouho jako nový.

Nábytek čistěte bez použití silného tlaku nebo hrubých čistících houbiček. Mohlo by dojít k poškození laku. I nadměrné leštění není žádoucí. Dřevo v takovém případě může získat jiný odstín nebo vzhled, který jde pak jen těžko vzít běžným způsobem zpět. Pokud je nábytek znečištěný ve větší míře, použijte pouze zředěný saponát, skvěle vám také poslouží Jar pěna s pumpičkou na nádobí 350 ml, případně mýdlová voda. Máte-li nábytek ošetřený olejem, doporučujeme používat čistící prostředky na bázi oleje. V redakci se nám osvědčil Cif Perfect Finish čistící prostředek na dřevo 435 ml.


Jak čistit nábytek z dýhy

Nábytek z dýhy je skvělou investicí do moderních i klasických interiérů. Nejen, že působí velmi luxusně, interiéru dodá naprosto originální styl a také je dobrou investicí. Dobře se kombinuje s ostatními bytovými doplňky a pokud použijete v interiéru také dřevěné podlahy, vaše nemovitost vzroste na hodnotě a stane se vaší nejlepší vizitkou. Nábytek z dýhy působí teplým dojmem, dobře se udržuje a vydrží dlouhé roky krásný. Odolává mechanickému poškození, nehrozí zde odření horních desek a pokud přece jen k nějakým menším oděrkám dojde, dřevo bude vypadat přirozeně postaršené.

Nábytek z dýhy vyžaduje trochu větší péči. U čištění totiž hrozí vysušení a je zde zvýšené riziko popraskání. Prachu se zbavte pomocí čistícího přípravku na dřevo, povrch pak setřete do sucha mikrovláknovým hadříkem.

Dýhovaný nábytek je také třeba pravidelně ošetřovat. K tomu použijte leštěnku s voskem nebo olejem. Dobře se pracuje s Cif Professional Wood Furniture Polish politura na dřevěný nábytek sprej 400 ml, což je politura na dřevěný nábytek ve spreji. Pokud by se dřevo neošetřovalo, došlo by k popraskání a oprava nábytku by byla nákladná. Pravidelným ošetřováním toto riziko zcela odstraníte.

Jak čistit nábytek z masivního dřeva

Masivní dřevěný nábytek je výraznou dominantou každého pokoje. Působí majestátně, je krásný na pohled, velmi bytelný a odolný. Investice do masivního nábytku je sice vysoká, ale každý pohled na něj vás pak příjemně uspokojí. Dřevo je teplý materiál, je originální a dlouhotrvající. Věřte, že do vašeho moderního i klasického interiéru je tato volba skvělá.

Bohužel je však vystaven většímu riziku zašpinění a jeho čištění může být poněkud obtížnější. Na masiv se totiž neaplikuje ochranná vrstva laku. Jak tedy postupovat během každodenního čištění?

Pokud se vám na masivní nábytek vylije například voda, je nutné dřevo okamžitě osušit  mikrovláknovým hadříkem. U většího znečištění vyberte vhodné čistící prostředky na bázi oleje nebo vosku. Dobrým pomocníkem může být například Pronto Aloe Vera Wood 5in1 čistič 500 ml. Tento prostředek důkladně otřete. Dřevu zajistíte ochrannou vrstvu, zabraňující nadměrnému hromadění nečistot či proniknutí kapaliny do dřeva.

Jak odstranit vosk z dřevěného nábytku?

Vosk na dřevěném nábytku může napáchat hodně škody. Zvláště v případě, pokud jde o barevné svíčky. Vosk se může porézním povrchem dostat do struktury dřeva a barva vosku může zanechat nevzhledné skvrny.

Když dojde k polití dřeva voskem, musíte jednat okamžitě. Ideální je, pokud se vám vosk podaří odstranit ještě horký. V takovém případě přiložte ke kapce papírovou utěrku a nechte do ní vosk vsáknout. Rychlá akce zabrání obarvení dřeva a problém je zažehnán beze stopy.

Pokud si však vosku všimnete až ve chvíli, kdy je zaschnutý, je nutné jej před odstraněním opět nahřát. K tomu poslouží například fén na vlasy. Vosk změkčete a utřete jej měkkým hadrem. Odolejte nutkání vosk po kouskách odlámat. Můžete tak poškodit dřevo nebo jeho ochrannou vrstvu.

Zůstala na povrchu skvrna? Sáhněte nejdříve po octu. Ocet nakapejte na hadřík a utřete jím postižené místo. Pokud tato varianta nepomůže, zvolit můžete technický benzin (například Benzínový čistič technický 420ml). Ten se však nehodí na lakovaný nebo barevný nábytek. Mohlo by dojít k poškození povrchu.

Jak odstranit mastnotu z dřevěného nábytku?

Dřevěný nábytek je velmi náchylný na mastnotu. Zvláště masivní nábytek, který není opatřen ochrannou vrstvou laku, mastnotu do sebe vpíjí doslova rychlostí blesku. Dojde-li k nechtěnému umaštění dřevěného nábytku, vytvořte si kašičku ze směsi oxidu hořečnatého a vody. Naneste směs na dřevo a nechte působit. Tuk se do této směsi rychle vsákne. Po zaschnutí prášek odstraňte setřením. Určitě nedoporučujeme použití rozpouštědel. Ty mohou rozpustit povrchovou vrstvu.

Jak odstranit otisky prstů z dřevěného nábytku?

Velmi častou „špínou“ na dřevěném nábytku jsou právě otisky prstů. Nezáleží na tom, zda doma máte malé dítko nebo přijde návštěva. Stůl, židle i ostatní dřevěné povrchy musí odolávat mastnotě, která je přirozenou ochranou lidské pokožky. Jak odstranit otisky prstů ze dřeva? Utěrku navlhčete několika kapkami čpavku. Pomohou vám i politury na nábytek.

Jak odstranit inkoust z dřevěného nábytku?

Inkoust ze dřeva odstraňte dříve, než dojde k zaschnutí a proniknutí hluboko do struktury dřeva. Skvrnu přetřete utěrkou navlhčenou v roztoku kyseliny citronové.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru