Jak odstranit skvrny od motorového oleje z koberce?

A je to. I když jste se snažili, koberec dostal zabrat. Není čas ztrácet čas! Jdeme čistit. Následující tipy pomohou také s odstraněním dalších produktů na bázi minerálních olejů, jako je třeba vazelína.

Jak odstranit skvrny od motorového oleje z koberce?
Jak odstranit skvrny od motorového oleje z koberce?
Dvortygirl, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Pár vteřin, a je to

Je jedno, jaký druh koberce máte. Olej se do tkaniny vsakuje během vteřin a pokud rychle nezakročíte, skvrnu už z koberce jen tak nevyčistíte.

Nemusíte se ale obávat, nic není ztraceno. Jednejte ihned a podaří se vám veškeré špíny zbavit. Na koberci nezůstane po oleji ani památka. Jdeme na to!


Rychle odsát zbytek

Když se olej vylije na koberec, není na co čekat. Než se vsákne, je potřeba zakročit.

Velké množství rozlitého oleje můžete rychle odstranit také pomocí obyčejné lžíce a nádoby, do které budete tekutinu vlévat.

Zbytky oleje odsajte pomocí savé utěrky z mikrovláken nebo pomocí papírových kuchyňských utěrek.

Nikdy nesmíte koberec drhnout

Když se vylije olej, máme tendenci jej z koberce vytřít. Tato sloučenina ale funguje naprosto jinak, proto je třeba zachovat klidnou hlavu.

Papírové utěrky  jsou neodmyslitelnou součástí mnoha běžných domácností. Utíráme s nimi povrch kuchyňské linky, otíráme olej z pánve, nebo slouží k rychlému usušení rukou při práci v kuchyni. Při potřísnění koberce se budou hodit také.

Oddělte několik útržků papírové utěrky a několikrát je přeložte, aby vznikla silná savá vrstva. Nyní se snažte vrstvou ubrousků odsát co největší objem olejové skvrny. Olej bude do savých utěrek pomalu vsakovat a vám se tak podaří opět zmenšit poškození vašeho koberce.

Používejte vždy nové a suché utěrky, ty nasáklé olejem odkládejte bokem a poté ekologicky zlikvidujte.

Nikdy utěrkami koberec nedřete, aby se olej ještě více nevsákl do vláken koberce.

Použijte peroxid vodíku

Jako první na skvrnu na koberci povolejte peroxid vodíku. Jeho účinek si ale raději vyzkoušejte na malém kousku koberce někde v rohu místnosti. Vanish Oxi Action se stará o čištění textilií, a to nejen během praní. Během práce s tímto prostředkem si nezapomeňte chránit kůži i oči, je toxický.

Peroxid vodíku by se měl postarat o odstranění veškerého oleje ve vašem koberci. V případě, že je skvrna již uvnitř vláken koberce, čisticí proces znovu opakujte.

Povolejte pekelnou sílu

Nedaří se vám zcela odstranit skvrnu od oleje z koberce?

V provozech, kde se pracuje s oleji, se vždy osvědčuje speciální přípravek na odstranění skvrn z oleje Dr. Beckmann ďáblík na skvrny dehet, vosk, mazivo 50 ml. Má velmi silnou čisticí schopnost, přesto je šetrný ke tkaninám. Tento speciální čistič obsahuje alifatické uhlovodíky a neiontové povrchově aktivní látky.

Ďáblík na skvrny si poradí se strojním olejem, olejem na kola, palivovým olejem, motorovým olejem, vazelínou, benzínem, popelem, inkoustem, sazemi, benzínem, uhlím i špínou z toneru.

Během práce s čisticími prostředky mějte na paměti, že je potřeba si chránit nejen pokožku, ale také oči. Používejte proto ochranné rukavice s odolností vůči chemikáliím, a také pracovní ochranné rukavice. Pokud se vám skvrna od oleje nepodaří odstranit během prvního čištění, celý postup, který je na každém čističi uveden, znovu opakujte. Zejména u koberců s jemným chlupem můžete opakovat postup i několikrát, než dojde k úplnému odstranění znečištění.

Čištění koberce speciálním přípravkem

  1. Před čištěním koberec důkladně vysajte vysavačem.
  2. Nejprve na nějakém skrytém místě vyzkoušejte, zda přípravek neodbarvuje koberec.
  3. Připravte si kbelík nebo hlubší lavor.
  4. Prostředek na ruční čištění koberců Vanish Gold šampon na koberce 500 ml zřeďte s vodou v poměru 1 díl Vanishe a 9 dílů vody o teplotě 40 °C.
  5. Rychlým mícháním roztok vyšlehejte do pěny.
  6. Pěnu naneste na koberec buď kartáčem nebo molitanovou houbou. Vyvarujte se přílišnému provlhčení koberce.
  7. Skvrny zkuste odstranit přípravkem Dr. Beckmann čistič na skvrny z koberců s kartáčem 650 ml.
  8. Po úplném zaschnutí uschlou pěnu s nečistotami vysajte vysavačem.

Použijte na ruční čištění koberců:


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru