Jak odstranit fólie a samolepky z oken?

Ochranné fólie z výroby nebo staré samolepky mnoho parády neudělají. Naopak mohou skla a rámy oken znečistit, nebo dokonce poškodit, Doporučujeme je tedy co nejdříve odstranit. Osvědčené tipy máme pro oba případy a zároveň poradíme, čemu se raději vyhnout.

Jak odstranit fólie a samolepky z oken?
Jak odstranit fólie a samolepky z oken

Jak sundat z oken ochranné fólie?

Fólie na rámech oken slouží k ochraně během přepravy i při instalaci. Je vyrobená z polyethylenového filmu a může mít různou tloušťku i barevnost. Vyznačuje se tenkostí a zároveň vysokou odolností vůči povětrnostním podmínkám. Proti mechanickému poškození ale chrání jen do určité míry. 

Po dokončení montáže by ji měli odstranit přímo řemeslníci. Může se ale stát, že zapomenou, nebo to některá firma zkrátka neudělá. Případně jen plní pokyny zákazníků, kteří si přejí fólii na oknech ještě nechat kvůli probíhajícím stavebním pracím. Ochranná fólie z výroby k tomu ale není určená. Raději si ji tedy nechte z oken sundat a pro překrytí použijte klasický igelit. 

Jakmile fólie zůstane na oknech déle než šest týdnů, budete mít s odstraňováním víc práce. Je totiž přilepena akrylovým nebo kaučukovým lepidlem, které vlivem působení slunečního záření i střídáním teplot k oknu přischne a ztvrdne. Bez škrabky nebo speciálního technického maziva se tedy neobejdete. A potřebovat budete i dostatek trpělivosti. 

Nejlepšího výsledku dosáhnete s plastovou škrabkou, kterou nejspíš používáte v zimě na skla auta, ale najdou se o tací, kdo raději seškrabuji fólii přímo nehty. Jiní zase dávají přednost čistícím prostředkům a nedají dopustit na technické mazivo na bázi aerosolu, které se v hobby marketech i na internetu prodává pod označením WD-40. Nejmenší balení seženete už za vyšší desítky korun.

Nakonec bude nutné odstranit i zbytky lepidla. Nejlépe to půjde isopropylalkoholem nebo jiným měkkým rozpouštědlem. A spousta domácích kutilů doporučuje i obyčejný odlakovač na nehty. Vždy ale platí, že prostředky, které primárně slouží jiným účelům, je potřeba používat velmi opatrně a v malém množství.

Čeho se vyvarovat?

Nikdy nepoužívejte klasické drátěnky na nádobí, které by mohly okna poškrábat. Stejně tak se vyhněte abrazivním prostředkům nebo horkovzdušné pistoli. V prvním případě hrozí nevzhledné škrábance a rýhy, ve druhém roztavení plastu či rozleptání barvy. Kromě velkého horka ale nesvědčí oknům ani mrazivé počasí. Pokud jsou tedy zrovna teploty pod nulou, počkejte s odlepováním na teplejší počasí.

K odstranění samolepek z oken použijte například mýdlo nebo čistící prostředek na okna.
K odstranění samolepek z oken použijte například mýdlo nebo čistící prostředek na okna.

Jak odstranit různé samolepky ze skla oken?

Dalším problémem jsou dekorativní samolepky, které jste si na okna nalepili sami nebo to za vás udělali děti. I tady časem zapracuje slunce s dalšími povětrnostními vlivy a samolepky změní barvu nebo se i částečně sloupou a ozdobnou funkci přestanou plnit. Nejhorší je ale to, že podobně jako ochranná fólie ke sklu přilnou ještě více. Nezbývá tedy, než je rychle a s maximální opatrností odstranit. Na výběr máte z celé řady možností, a to jak s využitím domácích prostředků, tak přípravků z drogerie nebo hobby marketu.

Mýdlo i speciální čistič oken

Pokud vás po příchodu domů překvapí čerstvě nalepená samolepka, snadno ji odstraní i pouhé mýdlo. Stačí do horké vody přidat několik kapek mýdla a v roztoku namočit žínku, kterou pak přiložíte na samolepky a necháte působit. Zhruba po 15 minutách by měla jít snadno seškrábnout nožem, žiletkou nebo i nehtem. Pak už jen stačí očistit sklo od lepidla a máte hotovo.

Ještě lépe funguje čistič oken, který si poradí i se zbytky lepidla. Jednoduše ho na nálepku nastříkejte a počkejte, až se začne odchlipovat. V případě potřeby postup opakujte.

Za tepla nebo za studena?

Vedle čisticích prostředků můžete vyzkoušet také fén, horkovzdušnou pistoli nebo vapku (parní čistič). Působením tepla se totiž lepidlo roztaví, a to už během dvou až tří minut. Samolepky potom jen opatrně stáhnete a zbytky lepidla odstraníte vodou a papírovými utěrkami.

A na závěr máme i tip s kostkami ledu, kterými jednoduše naplníte igelitový sáček a přiložíte ho na nálepku. Lepidlo díky tomu zchladne, ztvrdne a už tolik nelepí. Samolepka by tedy měla jít bez problému seškrábnout. I tady pomůže nožík nebo jen nehet.

Zdroj: https://oknacreative.cz/jak-odstranit-folie-a-samolepky-z-oken/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru