Jak se zbavit plísně na zdi?

Pokud se potřebujete doma zbavit plísně na zdech, nejdůležitější je minimalizovat vlhkost. Plíseň doprovází nevzhledné skvrny a nepříjemný zápach. Navíc se vystavujete se nebezpečným vlivům na plísně zdraví. Jak na plíseň v bytě?

Jak se zbavit plísně na zdi?
Jak se zbavit plísně na zdi?

Plísně uvolňují výtrusy neboli spory, které ulpívají a rostou na zdech. Ze spory vyklíčí vlákno, které se rozrůstá. Plíseň na zdi má různou barvu, bílou, žlutou, zelenou i černou. Spory plísní se dostanou do prachu i vzduchu. K růstu plíseň nepotřebuje světlo, ale ve vlhko.

Kde se plísně vyskytují

 • na vlhkých místech zdiva
 • v místech s podchlazenými dutinami a tepelnými mosty
 • i v suchém bytě se v koupelně mohou objevit plísně
 • v porézním podkladu keramických kachliček v koupelnách a WC
 • ve spárách mezi kachličkami kolem sprchy i vany
 • v obtížně větratelných prostorách, spížích a vestavěných skříních
 • v textilních podložkách podlahových krytin položených na vlhkém betonu
 • při jednorázovém zatečení vody pod krytinu
 • při náhodném provlhnutí dřeva

Větrejte a zkuste pohlcovač vlhkosti

Místnosti s vyšší vlhkostí co nejčastěji krátce a intenzivně větrejte tak, že otevřete všechna okna dokořán a uděláte průvan. V chladných měsících stačí 5 minut denně, v létě více. Pokud to nepomáhá, zkuste odvlhčovače a pohlcovače vlhkosti.

Dezinfikujte a použijte účinné prostředky proti plísni

Povrchy, kde se vlhkost drží, pravidelně čistěte a dezinfikujte přípravky s chlornanem sodným a přísadami na bázi chlorového bělidla. Mezi přípravky proti plísním je velmi populární například Savo proti plísním, což je přípravek na bázi aktivního chloru, který odstraní plísně, řasy, kvasinky, viry i bakterie ze dřeva, zdi, omítky a malby.

Na postižená místa aplikujte neředěné Savo proti plísním postřikem ve vzdálenosti 5 až 10 cm, po 20 minutách místo omyjte vodou nebo nechte zaschnout. Před aplikací plíseň neodstraňujte, ať se výtrusy nešíří a nevdechujete je. Savo má bělicí účinky. Dbejte na bezpečnost při práci, používejte ochranné pomůcky a nepotřísněte si oblečení.

Všechnu vodu ihned vysušte a dejte pozor při zalévání

Jestliže vám doma někde vyteče voda, dostane se dovnitř zvenčí, nebo převrhnete kbelík, ihned vše vytřete a mokré hadry pověste ven. Mokrá místa a materiály vysušené do 48 hodin zamezí růstu plísní. Omezte květiny a tím i plíseň v bytě a nepřelévejte je, ať se neobjeví černá plíseň na zdi.

Odstraňte příčiny rosení

Pokud se vám na oknech, stěnách či potrubí sráží voda, vždy rychle mokré povrchy osušte a omezte vlhkost i její zdroje na minimum. Rosení může vzniknout, když okna netěsní. V místnostech by se měla vlhkost pohybovat od 40 do 60 %. Při vyšší hodnotě vlhkosti v místnosti může vznikat plíseň.

Zkontrolujte izolace

U novostavby použijte kvalitní izolace a doporučené technologie. Předejdete vzniku tepelných mostů, vlhnutí obvodových stěn i hromadění vlhkosti pod podlahovými krytinami. U stavby proveďte tepelné izolace štítových zdí deskami z pěnového polystyrénu, omítněte plastovou omítkou zevnitř nebo obložte zdi sádrokartonem či plastovými deskami na laťovém roštu s tepelnou izolací.

Pozor na páru v koupelně

Po sprchování i horké koupeli osušte stěny a dveře sprchového koutu, i vanu v koupelně. Vše vytřete dosucha včetně podlahy a obkladů, ať se neobjeví plíseň na stěně. Pokaždé si zavřete dveře koupelny při sprchování i koupeli. Zamezíte šíření vlhkosti po bytě či domě. Na spáry pomůže i chytrá houba proti plísni.

Odsavač par na páru v kuchyni a zavřená myčka

Při vaření používejte digestoř a měňte filtr. Dveře kuchyně při vaření zavírejte a oknem větrejte. Nechte myčku co nejdéle zavřenou i po ukončení programu. Pára se ochladí, změní na kapky a odteče odpadem. Vynášejte odpadky, pravidelně odmrazujte, myjte a dezinfikujte chladničku a mrazničku, čistěte troubu a spotřebiče.

Pozor při sušení prádla

Velký podíl na vlhkosti v domácnosti má sušení prádla. Prádlo důkladně ždímejte, pořiďte si sušičku nebo prádlo sušte v sušárně či venku. Je to způsob, jak se zbavit plísně v bytě. Z vlhkého prádla z jedné pračky se do vzduchu vypaří asi 1 litr vody.

Odstraňte malbu i omítku a vymalujte

Pokud se na zdi vlhkost a plíseň v domě objeví i přes větrání, stěnu namokřenou vodou s příměsí chlóru oškrábejte od malby i omítky. Tu následně nahraďte speciální sanační omítkou. Na ni naneste fungicidní přípravky pro odstranění plísní ve spreji a nátěr s protiplísňovou přísadou.

1 názor na “Jak se zbavit plísně na zdi?”

 1. Matysová Monika s Matysem..

  Podnikatelka v bytovém domě (paneláku) pere prádlo každý den. Prádlo pochází ze sociálky (NDR).
  Je to utrpení pro sousedy. Hluk, zápach, plíseň.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru