JakČistit.cz » Komerční sdělení » Jak správně čistit různé druhy podlah

Jak správně čistit různé druhy podlah

Pro spokojený a zdravý domov je důležité, abyste měli doma čisto. Zejména pokud máte malé děti, které si často hrají na podlaze nebo domácí mazlíčky, kteří línají a doma po procházce lehce „naťapou”.

Jak správně vysávat koberec?
Jak správně vysávat koberec?

Podlahu nestačí jen jednou či dvakrát týdně vyluxovat a setřít jarovou vodou. Chcete-li aby podlaha dlouho vydržela, je důležité zvolit vhodnou péči. Každý povrch totiž vyžaduje speciální typ ošetření. My vám v tomto článku prozradíme, jak vyzrát na všechny druhy podlah.

Dlažba

Dlaždice nacházejí uplatnění především v exteriérech, ale setkáme se s nimi i uvnitř – nejčastěji na chodbě či v koupelně. Základním krokem je dostatečně často dlažbu zametat nebo vysávat. Po smetení všech povrchových nečistot stačí podlahu jednoduše setřít teplou vodou pomocí mopu.

Pokud pro očištění nepostačuje obyčejná voda, můžete zvolit například kombinaci obyčejné vody a octu v poměru 3:1. Seženete je v každém obchodě, a nejenže působí jako slabší dezinfekce, ale navíc budete mít povrchy krásně lesklé. Příjemným pomocníkem na čištění dlažby je také parní čistič. Docílíte díky němu vydezinfikování povrchu, správného vyčištění, a dokonce se ani příliš nenadřete.

Choulostivými místy dlažby jsou spáry. Snadno se v nich usazuje špína a těžko se z nich dostává. Na jejich vyčištění můžete vyzkoušet obyčejnou bílou kancelářskou gumu. Dá se použít také jedlá soda. Stačí ji smíchat s obyčejnou vodou a tím vytvořit hustší pastu. Pomocí zubního kartáčku a této pasty potom můžete relativně snadno spáry vyčistit.

Koberce

Koberce je potřeba minimálně jednou za týden pořádně vysát, zejména pokud máte domácí mazlíčky. Vyplatí se přitom investovat do kvalitních výkonných vysavačů s HEPA filtrem, který zachytí i jemné částečky prachu a jiných nečistot. Čištění nasucho můžete provádět s pomocí speciálního prášku na koberce, který na něho jednoduše nasypete, necháte působit a vysajete. Mokré čištění bude snadné s šampónovacím vysavačem či s vysavačem s funkcí mokrého vysávání.

Minimálně jednou ročně se doporučuje profesionální hloubkové čištění, které odstraní nečistoty i bakterie a dodá koberci nový svěží nádech. Pokud se vám na koberci objeví skvrny, na jejich odstranění nikdy nepoužívejte čistící prostředky s bělidlem. Většinou postačí jemné vytírání nečistot z vláken malým množstvím saponátu zředěného s vodou.

Dřevěné podlahy a parkety

Dřevo a parkety patří mezi nejkrásnější, ale také nejchoulostivější podlahy. Proto je při jejich údržbě potřeba dodržovat určitá pravidla a používat jen speciální prostředky. Na dřevěnou nebo parketovou podlahu nikdy nevstupujte v botách. Kamínky a drobné nečistoty by její povrch mohly poškodit. I veškerý nábytek, který na podlaze stojí, opatřete vhodnými kolečky, které zabrání vzniku rýh.

Při údržbě dbejte na to, abyste podlahu nevystavili zbytečné vlhkosti příliš dlouhou dobu. Nečistoty z podlahy by se měly odstraňovat ideálně suchou cestou, a pokud je mokrá varianta nezbytná, musí se jednat pouze o mytí vlhkými tkaninami.

Při běžném úklidu je nejlepší z podlahy odstranit prach a nečistoty buď vysáváním, nebo zametením. Po odstranění pevných nečistot si připravte roztok z vody a čističe, který je určený pouze na dřevěnou podlahu. Podlahu stírejte mopem a následně vysušte.

Laminátové podlahy

Laminátové podlahy patří k podlahovým krytinám, které se velice snadno udržují. Díky potřebné péči prodloužíte této podlaze její životnost a ta vydrží ve skvělé formě po desetiletí.

Denní čištění by mělo u laminátových podlah probíhat spíše suchou cestou. K základní údržbě proto používejte smeták a vysavač. Pokud už není možné odstranit ulpívající nečistoty z povrchu jinak, je vhodné ji umýt mopem a speciálními přípravky.

V případě potřeby vytřete podlahu mírně vlhkou textilií. V žádném případě na ni nevylévejte větší množství vody! Při umývání dbejte na to, aby bylo čištění prováděno v podélném směru podlahových lamel. Nikdy na laminátovou podlahu nepoužívejte parní čištění, ani ji nevoskujte, nelakujte a nebruste.

Jak čistit laminátovou podlahu?
Jak čistit laminátovou podlahu?

PVC, vinylové podlahy a linoleum

Údržba těchto materiálů je opravdu snadná. Když se na ně vylije voda a zůstane tam třeba i celý den, podlaze to neublíží. Při stírání mopem nemusíte úzkostlivě dohlížet na vlhkost či případné kaluže vody.

Čištění na sucho realizujte denně pomocí vysavače nebo měkkého smetáku. Jednou týdně setřete podlahu pomocí mopu a neutrálního čistícího prostředku. Rozhodně nepoužívejte prostředky určené k umývání nádobí nebo agresivní či abrazivní čističe, které mohou zničit ochrannou vrstvu i samotné PVC.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *