|

Jak vyčistit korek?

Máte doma korkovou nástěnku, podlahu nebo třeba prostírání? I věci z korku se občas musí čistit. Korková kůra se získává z korkového dubu a má skvělé vlastnosti. Jde o velmi dobrý izolant, je rezistentní proti plísním, a z toho důvodu i vhodný pro alergiky. Na druhou stranu není příliš mechanicky odolný, a renovace bývá problém. Aby vám korek dlouho vydržel, je důležitá pravidelná péče a čištění.

Jak vyčistit korek?
Jak vyčistit korek?

Jak vyčistit korkovou nástěnku?

Na korkových nástěnkách se často hromadí prach a další nečistoty. Jak správně postupovat při čištění? Budete potřebovat navlhčený hadřík, ocet a mýdlo.

  1. Nejprve sundejte z nástěnky všechny předměty, fotografie a špendlíky.
  2. Na běžnou údržbu stačí nástěnku otřít navlhčeným hadříkem. Díky tomu ji zbavíte prachu.
  3. Při silnějším znečištění, pokud jde například o skvrny, si připravte mýdlovou vodu s octem. Vytvořte si mýdlovou vodu a přidejte do ní půl šálku octa. Následně korkovou nástěnku tímto roztokem umyjte, skvrny by měly pustit.
  4. Když roztok na zašlou nezabere, připravte si pastu s boraxem. Smíchejte čtvrt šálku boraxu s vodou tak, aby vám vznikla hustá pasta a skvrnu vyčistěte.
  5. Každé dva měsíce byste měli nástěnku vyčistit jemným čisticím prostředkem. Pak by měla dlouho vydržet.

Korková prostírání a podložky pod hrnce

Korková prostírání, podtácky ani podložky pod hrnce nemohou přijít přímo do vody. Čistěte je vždy vlhkým hadříkem, při větším zašpinění můžete přidat trochu saponátu. Pokud se vám nepodaří skvrnu vyčistit, můžete zkusit zašpiněné místo obrousit. Po vyčištění nechte korek důkladně vyschnout na vzduchu.

Jak vyčistit korkovou podlahu?

Korková podlaha by měla mít vždy povrchovou úpravu. Jednou z možností je lakování. Lak by měl nejprve řádně zaschnout, a až pak můžete podlahu začít používat. První týden po lakování by navíc neměla být plně zatěžována.  Nenalakovanou podlahu můžete ošetřit přírodním voskem nebo impregnací.

Jak tedy správně na čištění korkové podlahy? Preferujte čištění nasucho, zametání a vysávání. Jednou za čas je nezbytné podlahu umýt. V takovém případě postupujte tímto způsobem:

  1. Použijte podlahovou utěrku nebo mop (ideálně z mikrovlákna). Nesmí být mokrá, ale pouze vlhká. Je vhodné ji nenamáčet přímo, ale použít rozprašovač. Do něj si připravte naředěný čistič. Je nutné použít speciální čistič (například Dr. Schutz -Čistič na parkety a korek 750 ml), jelikož univerzální by mohl korkovou podlahu poškodit.
  2. Občas je nutné použít na korkovou podlahu pouze vodu, abyste odstranili zbytky čisticích prostředku.
  3. Před mokrým čištěním podlahu vždy vyčistěte nasucho.

V případě čištění korkové podlahy buďte opatrní a nikdy na ni nepoužívejte přípravky na mytí nádobí. Podlaha by se díky tomu mohla lepit a nečistoty se budou usazovat mnohem rychleji.

Čemu se vyhnout při čištění korku?

Vyhněte se čistícím prostředkům na bázi amoniaku a přípravkům na nádobí.

Na korek buď používejte speciální čističe (například Dr. Schutz -Čistič na parkety a korek 750 ml) přímo určené jeho čištění, nebo octový roztok.

Korkové předměty nedrhněte, stačí používat měkké materiály – smeták s měkkými štětinami, hadříky z mikrovlákna.

Nikdy se ho nesnažte prát v pračce nebo mýt v myčce.


Sdílejte návod:

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *