Jak vyčistit rohožku?

Rohožka nám pomáhá udržet špínu mimo náš byt, zejména mimo náš koberec nebo jemnou dřevěnou podlahu. Aby tento užitečný předmět ale fungoval správně, musíme jej pravidelně čistit. Podívejte se na návod krok za krokem.

Jak vyčistit rohožku?
Jak vyčistit rohožku?
Fotokannan, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Nová rohožka je skvost

Když si pořizujeme novou rohožku, je to skutečný obřad. Mnohdy si připadáme, jako bychom se stěhovali do nového bytu. Velour Rohožka s vlastním potiskem na míru jasně definuje naše pojetí domova. Někdo miluje stylovost a eleganci, jiný zase žertovný text.

Například HOME ELEMENTS Rohožka s originálním textem už při vstupu jasně hlásá, že „Vstup povolen pouze s flaškou vína“. Toto přivítání vám přinese úsměv na tvář i v případě, že se právě vracíte domů z ne příliš úspěšného dne v práci.


Pravidelná údržba je základ

Aby vám ale rohožka dělala nejen radost, ale také užitek, je potřeba o ni pravidelně pečovat. Rychle se totiž zanese prachem a zbytky nečistot, takže se její podoba může změnit na nevzhledný kus textilie. Pravidelné čištění vám pomůže udržet rohožku v perfektní kondici.

Jak tedy na to? Dodržujte několik základních kroků.

1. Odstraňujeme největší nečistoty

Vezměte rohožku na travnatý nebo jiný venkovní povrch a pořádně jí zatřeste. Gumové rohožky půjdou vyčistit o něco rychleji než textilní. Stačí jen chvíli předmětem třást a kamínky i hlína se z něj budou okamžitě sypat. Jelikož máte v rukou předmět se spoustou špíny nejistého původu, raději si na práci vezměte gumové rukavice.

2. Vysajte rohožku

Majitelé psů a koček si nemohou vynachválit výkonný vysavač Dyson V8 Animal. Přístroj sice patří do vyšší cenové kategorie, zato ale spolehlivě vysaje opravdu všechny povrchy.

Z rohožky s tímto přístrojem zmizí i ty nečistoty, které se vám nedařilo odstranit během vytřepávání před domem. S vysavačem se vám bude snadno udržovat celá domácnost, včetně pohovky nebo koberců s vysokým chlupem. Užitek nalezne také v autě.

3. Přirozená dezinfekce a deodorizace

Na rohožce mohou ulpět také nepříjemné památky na blátivé dny, nebo dokonce ještě odolnější špína. I když jste povrch vysáli a rohožka se zdá být čistá, přirozená deodorizace a neutralizace nepříjemných pachů se rozhodně bude hodit. Na celou plochu proto použijte obyčejnou jedlou sodu.

Allnature Jedlá soda 5 kg se vám bude hodit v celé domácnosti. Snadno vyčistíte odpady, koberce, sanitu a troubu, ale také rohožku ve své domácnosti. Sodu se pomocí kartáče nebo houbičky snažte vpravit dovnitř rohožky. Poté nechte rohožku na dešti, nebo ji omyjte  zahradní hadicí.

4. Povolejte vzduch

Následně nechejte rohožku dokonale proschnout. Než ji vrátíte na své místo, musí být skutečně zcela suchá.

V opačném případě by vaše snaha vyšla vniveč a rohožka by připomínala zatuchlý kus ručníku, který si možná vybavujete ze svého dětství z návštěvy tábora.

Rohožku umístěte na místo s dobrou cirkulací vzduchu a nechejte ji oschnout. Opřít ji o dům na jižní straně nebude špatný nápad.

Máte rohožku z koberce?

Někdo prostě nedá dopustit na kobercové rohožky. Jsou příjemné na pohled, ale horší na čištění. Zde je potřeba, abyste pravidelně používali čisticí prostředky pro koberce a drželi se instrukcemi na jejich balení.

Cleamen 131 čistič na koberce pro extraktor 1 l se vám bude hodit pro všechny koberce, čalounění, ale také autosedačky z přírodních i syntetických vláken. Produkt obsahuje čisticí enzymy. Přípravek se hodí pro ruční i strojové čištění.

Rohožka pravidelně zachytává všechny kamínky a nečistoty, které si nepřejete mít u sebe v bytě. Starejte se jednou za dva týdny o její důkladné vyčištění a bude vám vždy dělat tu nejlepší službu.

Čištění koberce speciálním přípravkem

  1. Před čištěním koberec důkladně vysajte vysavačem.
  2. Nejprve na nějakém skrytém místě vyzkoušejte, zda přípravek neodbarvuje koberec.
  3. Připravte si kbelík nebo hlubší lavor.
  4. Prostředek na ruční čištění koberců Vanish Gold šampon na koberce 500 ml zřeďte s vodou v poměru 1 díl Vanishe a 9 dílů vody o teplotě 40 °C.
  5. Rychlým mícháním roztok vyšlehejte do pěny.
  6. Pěnu naneste na koberec buď kartáčem nebo molitanovou houbou. Vyvarujte se přílišnému provlhčení koberce.
  7. Skvrny zkuste odstranit přípravkem Dr. Beckmann čistič na skvrny z koberců s kartáčem 650 ml.
  8. Po úplném zaschnutí uschlou pěnu s nečistotami vysajte vysavačem.

Použijte na ruční čištění koberců:


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru