JakČistit.cz » Čistící prostředky » Tablety do myčky nejen k mytí nádobí

Tablety do myčky nejen k mytí nádobí

Myčka na nádobí je již součástí téměř každé domácnosti. Věděli jste, že tablety určené k mytí nádobí v myčce můžete využít i k jiným účelům, než jsou primárně určeny? Můžete je například použít i k čištění pračky nebo pečící trouby.

Tablety do myčky nejen k mytí nádobí
Tablety do myčky nejen k mytí nádobí
Elke Wetzig, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Čištění pračky

Pokud se z pračky line nepříjemný zápach, je potřeba ji nutně vyčistit. Nejenže vám prádlo nevypere dostatečně dobře, může se stát i to, že právě vyprané prádlo bude místo příjemné vůně cítit spíše odpudivě a zatuchle. Nemusíte se ale příliš namáhat s jejím čištěním, postačí vám cca 500 ml bílého octa a a dvě tablety do myčky.

 1. Zásobníky na prášek a aviváž mají tři přihrádky. Do každé z nich nalijte cca 150 ml octa.
 2. Do bubnu pračky vhoďte dvě tablety do myčky. Pozor dejte na obal. Na trhu existují tablety, které jsou zabaleny v rozpustném obalu a ty, které musíte před použitím vybalit.
 3. Pračku pusťte na 90 °C s předpírkou a máte hotovo.

Zašlý porcelán

Pokud máte doma poklad v podobě památného porcelánu ale zdá se vám matný a zažloutlý, i v tomto případě sáhněte po tabletách do myčky. Pozor dejte především na to, zda je porcelán vhodný k mytí v myčce. Pokud porcelán postrádá glazuru, je zdoben nálepkami či kovovým zdobením, tablety do myčky raději vynechte, protože byste ho spíše poškodili, což určitě nechcete.

 1. Vezměte si vhodnou velkou nádobu a napusťte do ní teplou, ne však horkou vodu. Pokud máte větší množství nádobí, můžete použít vanu.
 2. Přidejte do vody tabletu do myčky a nádobí namočte.
 3. Ideální by bylo, pokud ho v této lázni necháte i přes noc.
 4. Ráno nádobí vyndejte a umyjte způsobem, na který jste zvyklí.

Usazeniny v záchodové míse

V toaletě se čas od času objeví nevzhledné usazeniny, které běžnými prostředky neodstraníte. V tomto případě opět použijte tablety.

 1. Rozdrťte dvě tablety do myčky.
 2. Ty pak spolu s dostatečným množstvím vody vymíchejte v misce na hustší kašičku. V tomto případě opravdu přidejte jen tolik vody, aby vám vznikla hustší kaše, jinak postup nebude fungovat dostatečně.
 3. Kašičku pomocí záchodové štětky rozetřete po celém povrchu WC mísy. Dostaňte je i do ohybů.
 4. Pokud to půjde, nechte působit nejlépe přes celou noc. V opačném případě  by účinek nemusel být dostatečný.
 5. Ráno pak stačí spláchnout a záchodová mísa je jako nová.

Mastný vnitřek trouby

Čištění trouby je mnohdy boj, který ne vždy vyhrajeme bez vynaložení většího úsilí. S tímto návodem to však bude hračka.

 1. Rozdrťte tři až čtyři tablety. Opět přidejte tolik vody, aby vznikla hustší kasička.
 2. Kašičku naneste na mycí houbu a pokryjte celý vnitřek trouby včetně skel i dvířek.
 3. Troubu zavřete a nechte působit cca 20 minut.
 4. Po uplynutí této doby si vezměte čistotou houbičku a troubu vyčistěte.
 5. Na závěr stačí povrchy dobře opláchnout teplou vodou a samozřejmě vytřít do sucha.

Obarvené nebo mastné prádlo

Podařilo se vám obarvit prádlo? Máte doma mastné utěrky nebo zástěry? Nemusíte je hned házet do starého železa. Víme, jak si s tím hravě poradit.

 1. Napusťte si do lavoru dostatečné množství horké vody a přidejte jednu tabletu do myčky. Dávkuje podle množství vody a prádla. Platí, že na pět litrů vody byste měli použít jednu tabletu.
 2. Prádlo namočte do vody a nechte roztok působit přes noc.
 3. Prádlo pak ráno vyperte na při 60 °C.

Připáleniny

Pokud máte doma připečené hrnce, pánve nebo zapékací mísy a nechtějí se vám namáhavě drhnout, vyzkoušejte tento postup. Je však určený především na čerstvější připečeniny. Dávejte pozor i na to, zda je nádoba, kterou chcete vyčistit tímto způsobem vhodná k mytí v myčce. Povrch nádoby by se totiž mohl vlivem látek obsažených v tabletě poškodit.

 1. Do nádoby kterou chcete vyčistit nalijte vroucí vodu, do které přidejte půlku tablety do myčky.
 2. Nechte opět působit celou noc.
 3. Ráno obsah nádoby vylijte a umyjte ji tak, jak jste zvyklí.

Čištění kuchyňského odpadu

Předem je nutno napsat, že tento způsob čištění je vhodnější spíše pro ty z vás, kteří čistí kuchyňský odpad pravidelně, neboť s velmi ucpaným odtokem si takto snadno neporadíte. Pokud ale patříte mezi ty, kteří pravidelně čistí, návod je jednoduchý. Tabletu rozdrťte, nasypte do odtoku a zalijte vroucí vodou. Odtok se pročistí a bude se lesknout. Navíc je tento způsob čištění ekologicky nezávadný.

Odstranění rzi nebo vodního kamene z rychlovarné konvice

Pokud chcete rychle a efektivně vyčistit rychlovarnou konvici, napusťte do ní maximální množství vody a přidejte čtvrtku tablety do myčky. Nechte projít varem, vodu vylijte, vnitřek dobře vypláchněte a máte hotovo.

Bělení zažloutlých, mastných záclon

Především v kuchyni ztrácejí záclony rychle svou bělost a stávají se z nich spíše mastné, zažloutlé kusy látky. Tablety do myčky jim nejen navrátí jejich bělost, zbaví je i nánosů mastnoty.

 1. Do lavoru si napusťte vodu o maximální teplotě 30 °C a přidejte tabletu. Pokud jsou opravdu zažloutlé, můžete přidat tablety dvě.
 2. Nechte působit alespoň hodinu.
 3. Po hodině záclony vydejte a vložte je buď do síťky určené k praní záclon nebo do obyčejného povlaku na polštář, předejdete tak jejich roztržení nebo jiného poškození.
 4. Záclony následně vyperte na program pro jemné praní s nízkou teplotou.

Využití tablet do myčky je opravdu široké a vy už teď víte, kde všude vám tyto malé pomocnice práci usnadní.

 

Sdílejte návod:

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *