Úklid jako terapie

Uklízíte rádi? I když je jedná o běžnou, v mnoha případech každodenní činnost, v mnohých z nás vyvolává pocity jako je, uvolnění, pocit spořádanosti. Lidé se věnují úklidu nejen z důvodu, že mají doma nepořádek. Někdo ho má jako koníčka, jiný se úklidem vyrovnává třeba s pocitem úzkosti. Na tomto tvrzení, se shodují i psychologové. Může nám dopomoci k psychické pohodě.

Úklid jako terapie
Úklid jako terapie

Slovo psychologa

Jste podráždění, ráno před odchodem do práce nemůžete kvůli nepořádku nic najít, bez toho aniž byste se museli přehrabovat ve dřezu plném špinavého nádobí, si kávu neuvaříte. Najít stejnou ponožku? A kde, vždyť jsou tu hromady neutříděného prádla…

Stává se vám to? Jak pak tedy máte začít den s pocitem spokojenosti? Tudy, cesta rozhodně nevede.

Kdo má nepořádek v bytě, má ho také v hlavě.

Hromadící se nepořádek, poházené oblečení, snad tuna smetí, tak to vypadá v pokoji skoro každého dnešního puberťáka. Je to odraz emocionálního a hormonálního neklidu, které nese právě toto psychicky náročné období. To samé platí i pro lidi, kteří se užírají depresemi a pocitem úzkostí.

Psychologové proto tvrdí, že úklid, je jakýmsi začátkem terapie. Samotný proces totiž dokáže i léčit.

Pokud se rozhodneme zatočit s nepořádkem, zaměstnáme především tělo. Tuto činnost totiž provádíme mechanicky a proto má mozek dovoleno odpočívat. Netřídíte tedy pouze nepořádek ale i vaše myšlenky, takže si vlastně odpočinete.

Pohled na uklizený domov pak vyvolává pocit nejen dobře odvedené práce ale vyplavuje i endorfiny, což je pocit štěstí, který každému jen prospívá.


Úklid rovná se klid

Úklid bychom neměli vnímat jako odpuzující činnost.

Pryč tedy s pocitem znechucení a začněte s vervou. Myslete přitom, že ve výsledku na vás bude čekat uklizené, harmonické prostředí, ve kterém se budete moci cítit dobře. Budete mít přehled o tom, co máte kde uklizené a srovnané a nemusíte se ani stresovat, že nemůžete opět nic najít.

Podíváme se na pár rad, které nám při něm pomůžou.

Jak si zpříjemnit úklid?

Čistota půl zdraví, pořekadlo, které se šíří od nepaměti. Jak si tedy úklid zpříjemnit a vnímat ho jako správnou věc? Jak si tedy tuto činnost zpříjemnit? Můžete udělat následující.

  • Pusťte si hudbu, v nejlepším případě takovou, která vás nabudí, zvolte tedy něco energického.
  • Vyčleňte si dostatek času, při kterém vás nikdo nebude rušit a budete mít klid
  • Vložte do úklidu pocit, který momentálně cítíte, pokud jste naštvaní a budete mávat prachovkou sem a tam, nic se přece nestane ale možná se uklidníte a to je dobře
  • Staré věci musí pryč, nepotřebné myšlenky ale i předměty nebo oblečení, musí zmizet
  • Motivujte se, myslete na to, že až bude hotovo, dáte si třeba něco dobrého nebo si koupíte něco pěkného domů nebo třeba na sebe
  • Zapalte si aromatické svíčky, teplé světlo a příjemná vůně, vás povzbudí a uklidní
  • Hlavně se nestresujte, pokud vše nestihnete, nikdo vám nevynadá

Přestaňme tedy úklid vnímat jako něco, co nám neustále znepříjemňuje život.

Přehodnoťte jeho vnímání a uvidíte, že bude spokojenější nejen v domácím prostředí ale i v každodenním životě. A o to přece každému jde, chce se cítit dobře.


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru