JakČistit.cz » Čištění skvrn » Ostatní » Jak dokonale vyčistit žaluzie a nezbláznit se?
| |

Jak dokonale vyčistit žaluzie a nezbláznit se?

Žaluzie jsou praktické, když potřebujete zastínit slunce nebo zamezit pohledům lidí, kteří vám nakukují do oken. Vypadají na oknech hezky, s údržbou už je to ale jiná. Jejich čištění bývá díky vysokému počtu lamel zdlouhavé a mnohdy u čištění strávíte i půl dne, což nikoho nepotěší a dokáže pak čištění značně znepříjemnit. Máme pro vás tedy několik tipů, jak je dokonale vyčistit a ušetřit si spoustu nervů.

Jak vyčistit žaluzie?
Jak vyčistit žaluzie?

Umýt žaluzie na oknech nebo mimo ně?

Pokud se dají žaluzie sundat, tak budete při jejich čištění muset dávat větší pozor, než při čištění na okně. Mnohdy se stává, že dojde k ohnutí lamel, což žaluzii poškodí a nevypadá hezky. Navíc se připočítává práce, kterou strávíte při sundávání a opětovném věšení.

Suché nebo mokré čištění?

Nejsou- li žaluzie příliš znečištěné a vy potřebujete pouze odstranit vrstvičku prachu, zvolte suché čištění.

Suché čištění žaluzií:

  • Použijte hadřík nebo starou ponožku, kterou si navlečte na ruku a stírejte lamelu po lamele.
  • Na trhu jsou dostupné i pomůcky, jde o speciální měkké kartáčky, které setřou i několik lamel najednou. Jsou buď dostupné kartáčové kleště, u který lamelu stíráte i zespodu, přičemž si regulujete tlak nebo pěti-řadové, se kterými vám práce potrvá výrazně kratší dobu.
  • Použít můžete také vysavač, ten však nastavte na nejnižší výkon aby opět nedošlo k poškození lamel, použijte nástavec na čalounění a opatrně vysajte.

TIP: Vyzkoušejte tyto čističe žaluzií

Maxxx Z323 čistič žaluzií

Leifheit čistící kartáč na žaluzie

Mokré čištění žaluzií:

  • Vhodné je použít hadřík z mikrovlákna, který nezanechává chloupky ani šmouhy, použijte-li navíc čistič, který nejen zbavuje mastnoty ale brání i pozdějšímu zanesení prachu ale i dalších nečistot, chybu neuděláte.
  • Použijte savou, bavlněnou ponožku, kterou si navlečte na ruku.
  • Žaluzie můžete sundat a umýt ve vaně, postupujte ale opatrně, často dochází ke zkroucení a poškození lamel a zůstávají na nich viditelné šmouhy.
  • To samé platí i pro parní čističe, pára totiž kondenzuje a stéká, čímž opět dochází k poškození. Neprospívají ani vysoké teploty parních čističů.

Čištění látkových žaluzií

Látkové žaluzie nejlépe vyčistíme v lázni do které přidáme běžný prací prostředek a ručně je opatrně vypereme.

Poté osprchujeme vlažnou vodou a necháme dobře proschnout.

Čištění pomocí ultrazvukové čističky

Nejde o příliš rozšířenou metodu. Ve vodě s čistícím roztokem se vlivem vysokofrekvenční energie vytvoří podtlak a přetlak, který vytváří bublinky, které následně odstraňují prach a nečistoty.

Sami doma to však nezvládnete, v České republice tuto službu nabízí pouze pár specializovaných úklidových společností.

Žaluzie vám vyčistí i úklidová firma

Pokud se však s čištěním žaluzií nechcete obtěžovat, najmout si můžete úklidovou firmu, která to udělá za vás a to rychle a efektivně. Za čištění pak zaplatíte od 20 Kč do 30 Kč za m2.

Jak se tedy rozhodnete vyčistit ty vaše?

Sdílejte návod:

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *