JakČistit.cz » Komerční sdělení » Jak vyčistit bílé tenisky a podrážky tenisek? 

Jak vyčistit bílé tenisky a podrážky tenisek? 

Bílé tenisky jsou stále velkým módním trendem. Dopřejí vám dostatečný komfort a dají se kombinovat s mnoha styly oblečení. Jak je ale udržet čisté a jak důkladně vyčistit bílé podrážky? Inspirujte se následujícími tipy.

Jak vyčistit bílé tenisky?
Jak vyčistit bílé tenisky?

Kromě čisticích prostředků si vezměte na pomoc gumové rukavice, lavor nebo kbelík, kartáček, hadřík z mikrovlákna a ručník nebo noviny na vycpání vyčištěných tenisek, aby rychleji uschly.

Suchá fáze čištění bílých tenisek

Vyndejte z bot tkaničky a vložky, které budete čistit samostatně. Nejprve za sucha odstraňte největší nečistoty. Kartáčkem s měkkými štětinami odstraňte bláto a kamínky. Kartáč na boty použijte i k nanášení čisticích přípravků. Začněte tenisky čistit od podešve a krouživými pohyby postupujte ke svrchní části boty.

  • Podešev je podrážka boty, tedy ta část, po které chodíme. Většinou je vyrobena z gumy, díky čemuž tlumí nárazy při chůzi.
  • Mezipodešev je boční část podešve, viditelná zboku po celém obvodu boty těsně nad zemí. Vizuálně odděluje podešev a svrchní materiál boty.

Jak vyčistit bílé podešve a mezipodešve

Podešve a mezipodešve jsou nejvíce namáhané části boty. Pokud byste chtěli čistit zašlou gumu abrazivním čisticím přípravkem, který používáte na připáleniny na nádobí, může se stát, že gumový povrch bude díky své pórovitosti absorbovat více špínu, žloutnout nebo šednout. Proto je lepší, když spodek boty vyčistíte kartáčkem a vlažnou mýdlovou vodou, nebo speciálními prostředky.

Speciální přípravky na tenisky

Čisticí řada produktů Collonil Carbon Lab je speciálně určená pro tenisky a obsahuje jeden přípravek na čištění tenisek a dva přípravky přímo na podešve. Šetrný čisticí krém na mezipodešve s karbonovou technologií odstraní špínu a vybělí gumu. Ochranná emulze funguje jako UV filtr. Povlak zamezí změně barvy a velkému znečištění, které se z tenisek dá těžko odstranit.

Karbonová řada Collonil Carbon Lab

Za použití dlouholetých odborných znalostí vznikla karbonová řada Collonil Carbon Lab na čištění a ochranu bílých tenisek, mezipodešví a podešví. Na vzniku se podílel známý návrhář a influencer Hikmet Sugoer. Kultovní německý designér tenisek představil tříkrokovou péči o tenisky. Řada na čištění, péči a impregnaci s přípravky Midsole Cleaner a Midsole Sealer klade důraz na čištění a ochranu podešví.

Mokrá fáze čištění bílých podrážek u tenisek

Kožené tenisky nikdy nenamáčejte, ale textilní boty a tenisky z umělých materiálů můžete vyčistit i namokro. Nejdříve odstraňte hrubou špínu – nejlépe to jde vykartáčováním. Použijte pastu z pracího prášku a teplé vody nebo jádrové mýdlo. Přidejte lžičku jedlé sody, která má bělicí a antibakteriální účinky. Na místa kolem švů a dírek na tkaničky použijte starý kartáček na zuby. Vždy prostředek z tkaniny řádně vymyjte, aby nevznikly na botách mapy. Použít můžete i čisticí řadu Collonil Carbon Lab.

Praní tenisek v pračce

Bílé plátěné nebo sportovní tenisky ze syntetického materiálu vyperte v pračce na nejkratší program bez odstřeďování do 30 °C. Vyhněte se pracím prostředkům s bělidlem. Před praním vyndejte z bot tkaničky a vložky. Proti nárazům v bubnu tenisky vložte do ochranného sáčku na prádlo a perte je třeba s několika ručníky.

Tenisky perte v pračce vložené v ochranném sáčku.
Tenisky perte v pračce vložené v ochranném sáčku.

Čištění bílých kožených tenisek

Bílé boty z kůže nejlépe ošetříte speciálními přípravky. Přípravky z karbonové řady Collonil Carbon Lab jsou obzvlášť šetrné a účinné. Boty otřete vlhkým hadříkem s mycí emulzí nebo pěnou. Velurovou nebo broušenou kůži oživte a zdrsněte speciálními kaučukovými kartáči na semišovou, nubukovou a velurovou obuv.

Čištění tkaniček a vložek do bot

Bavlněné tkaničky se v pračce srazí. Nechte je odmočit v teplé vodě s práškem na praní, promněte, propláchněte a nechte uschnout. Textilní vložky do bot vyperte v ruce. Proti zápachu je přestříkejte antibakteriálním sprejem s alkoholem nebo octovou vodou a nechte i s teniskami vyschnout až 2 dny. Vycpěte je novinami (nebo ručníkem) a nechte pomalu uschnout. Nesušte je na slunci, ani na topení. To by jim rozhodně neprospělo, mohly by se srazit a rozlepit.

Následná péče a impregnace tenisek

Před impregnováním je dobré pravou kůži vyživit speciálním přípravkem. Nejlepší jak na textilní, tak na kožené tenisky je tento ochranný a zároveň impregnační sprej, který ochrání boty před vodou a znečištěním. Pokud máte na teniskách okopané špičky, na zakrytí odřených míst použijte krycí bílý krém.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *